Praca sezonowa
9 września 2019

Kategoria:
Inne

Niemcy. Popularny kierunek wyjazdów sezonowych

Wakacje to dla niektórych czas przygód, odpoczynku i relaksu. Z roku na rok zwiększa się jednak liczba osób, które wolą spędzić wakacje, dorabiając do domowego budżetu. Doskonałym pomysłem na tego typu wakacje jest praca sezonowa za granicą. Nowe otoczenie, znajomych i zarobki w euro oferują Niemcy. Czy warto wybrać się tam do pracy sezonowej? Czytaj dalej!

Czym jest praca sezonowa?

Praca sezonowa to ta wykonywana podczas określonej pory roku. Determinowana jest przeważnie przez panujące na danym rejonie warunki atmosferyczne.

„Wśród ofert pracy sezonowej najczęściej pojawiają się zbiory owoców, warzyw, praca na kempingach, na statkach wycieczkowych, czy też w roli au pair. Od wielu lat najpopularniejszym kierunkiem takich wyjazdów są Niemcy, potem Holandia. Podium zamyka Francja z uwielbianym przez studentów winobraniem” – podsumowuje statystyki wyjazdów sezonowych ekspert z firmy Monek.

Praca sezonowa to nie tylko doskonały sposób na podreperowanie budżetu. To także w dużej mierze świetny pomysł na wypoczynek w innym kraju i wśród nowych znajomych.

Praca sezonowa w Niemczech – co powinieneś wiedzieć?

Praca wakacyjna w obcym kraju to dla wielu osób idealny plan na spędzenie lata. W tym okresie w Niemczech odbywają się zbiory truskawek, śliwek i warzyw. Większość ofert pracy jest koordynowana przez polskie agencje rekrutacyjne, w związku z czym znajomość języka nie zawsze jest wymagana. Z perspektywy prawnej rozpoczęcie pracy sezonowej formalizuje się poprzez zawarcie umowy o pracę na czas określony. Pośrednicy oferują wszelką pomoc w nawiązaniu kontaktu z pracodawcą i wypełnieniu formalności. Niektóre oferty pracy przewidują także transport do Niemiec i z powrotem. Poszukiwania zatrudnienia za granicą warto jest ograniczyć wyłącznie do korzystania z ofert akredytowanych agencji zatrudnienia. Tylko legalne zatrudnienie gwarantuje bezpieczeństwo oraz to, że praca zostanie uczciwie wynagrodzona.

Niemcy są popularnym krajem prac sezonowych przede wszystkim z powodu wysokich zarobków. Przeciętne godzinne wynagrodzenie wynosi ok. 9 euro, co czasem kilkukrotnie przewyższa stawki w Polsce. Innym, częstym argumentem jest bliskość geograficzna i podobieństwo kulturowe.

Planując wyjazd za granicę, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie listy miejsc, które warto odwiedzić w danym miejscu. Dzień pracy nie trwa przecież wiecznie, a nie ma chyba lepszego odpoczynku po ciężkim dniu jak wieczorny spacer po nowym mieście.