17 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Nawozy mineralne. Mieszanki nawozowe dla rolnictwa

Zadbane rośliny o wiele lepiej się rozwijają. Czasem nie wystarczy jedynie podstawowa opieka polegająca na podlewaniu i odchwaszczaniu ogrodów i sadów. Najczęściej stosuje się dodatkowo nawozy, które mają polepszać jakość warzyw i owoców. Jednym z ich rodzajów są nawozy mineralne. Jak substancje te wpływają na obfitość upraw oraz jakość zbieranych plonów?

Czym są nawozy mineralne?

Celem stosowania różnego rodzaju nawozów jest polepszenie jakości upraw. Dzięki dobrym substancjom o korzystnym składzie owoce i warzywa są smaczniejsze oraz atrakcyjniejsze wizualnie, a plony bardziej obfite. Dobrym pomysłem może być użycie nawozów mineralnych. Są one wytwarzane w zakładach chemicznych w procesie syntezy. Produkuje się je również z kopalin, czyli surowców o znaczeniu gospodarczym, które wykopuje się z ziemi.

Nawozy te dzielą się na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Te drugie nazywa się również mieszankami nawozowymi lub nawozami NPK. Skrót ten wziął się od oznaczeń pierwiastków chemicznych, których jest najwięcej w takich substancjach: N – azot, P – fosfor, K – potas. Jak działają opisane środki?

Nawozy mineralne jednoskładnikowe

Środków tego typu używa się po to, aby dostarczyć roślinom konkretny składnik pokarmowy. Żeby dobrać odpowiedni nawóz, trzeba zatem poznać specyfikę upraw i wtedy zdecydować, który produkt będzie najlepszy. Substancje fosforowe, magnezowe i wapniowe są pobierane przez korzenie, dlatego muszą być dobrze wmieszane w ziemię. W tym celu nawożenie przeprowadza się z pomocą orki lub bronowania przed zasianiem roślin. Kolejnym typem są substancje potasowe i azotowe. Mogą być dostarczane roślinom zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie, czyli po tym, jak zaczną one już rosnąć. Nawozy mineralne mogą mieć formę sypką lub płynną.

Mieszanki nawozowe – NPK

Nawozy wieloskładnikowe poza trzema głównymi pierwiastkami mają w składzie również inne mikroelementy i makroelementy. Są uniwersalne, nadają się do różnych rodzajów roślin. Skutkiem ich używania jest zwiększenie plonów oraz wzmocnienie odporności warzyw i owoców. W przypadku gatunków ozdobnych, mieszanki przyspieszają także osiągnięcie zamierzonych efektów wizualnych.

Zalety stosowania nawozów mineralnych i mieszanek NPK

Podstawą skuteczności nawozów i mieszanek jest ich wysoka jakość. Można je znaleźć na przykład w firmie Agromarket Wiewiecko. Nawozy mineralne szybciej dostarczają roślinom potrzebne składniki, niż ich naturalne odpowiedniki. Dzięki temu owoce i warzywa są lepszej jakości, a plony stają się bardziej obfite. Wpływają one też na przywrócenie równowagi chemicznej gleby. Trzeba jednak uważać, aby ich nie nadużywać – może to oddziaływać negatywnie na ziemię oraz organizmy, które w niej żyją. Zatem kluczem do dobrego nawożenia jest dostosowanie substancji do wymagań i potrzeb danej rośliny oraz dawkowanie jej w odpowiednich ilościach.