nasiona konopi indoor
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Nasiona konopi indoorowe i outdoorowe. Czym się między sobą różnią?

W sklepach oferujących nasiona konopi znaleźć możemy wiele różnorodnych odmian. Wśród nich możemy wyróżnić, m.in. nasiona konopi indoor i outdoor, które należy tłumaczyć dosłownie z języka angielskiego. Jedne nasiona można uprawiać wewnątrz pomieszczenia, a drugie na wolnym powietrzu. Docelowo przeznaczone są do działań kolekcjonerskich. Mają one swoje wady i zalety, a to, na jaki typ się zdecydować, zależy głównie od warunków, jakimi dysponujemy.

Nasiona konopi indoorowe

Są to odmiany przystosowane do uprawy w zamkniętych pomieszczeniach. Charakteryzują się tym, że szybko dojrzewają, oraz dają niskie, ale obfite plony. Nasiona konopi indoor bardzo lubią światło, dlatego do uprawy konieczne jest użycie sztucznych lamp, które jednak generują dużo ciepła oraz wysokie rachunki za prąd. Istnieje tutaj bardzo prosta zależność, tzn. osiągamy tym bardziej bogate i lepsze plony, im oferujemy więcej światła. Trzeba również uważać, aby roślina nie wzrastała zbyt blisko gorącej lampy, gdyż może ulec uszkodzeniu.

Uprawa konopi wewnątrz pomieszczenia pozwala uzyskać kontrolę nad uprawą oraz jakością plonów, jest ona niezależna od pogody. Dzięki temu nasionom konopi nie zagrażają zmienne warunki pogodowe, tj. opady deszczu, silny wiatr, mróz czy nadmierne nasłonecznienie w sezonie letnim – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą ze sklepu internetowego Pan Pestka z nasionami konopi.

Jeżeli decydujemy się na uprawę nasion konopi indoorowych, musimy najpierw zorganizować i zaadaptować pomieszczenie. Pamiętajmy, że taka uprawa wymaga stałej opieki i trzeba ją regularnie kontrolować, jednak rośliny te można uprawiać przez cały rok, co daje średnio do sześciu zbiorów w roku.  

Nasiona konopi outdoorowe

Nasiona te uprawia się na zewnątrz, czyli na wolnym powietrzu z wykorzystaniem warunków klimatyczno – pogodowych. Jest to dobry wybór, jeżeli nie mamy możliwości uprawy konopi w pomieszczeniu. Od nasion konopi indoorowych różnią się one wysokimi plonami, z uwagi na dostęp do naturalnego światła oraz obecność wiatru i świeżego powietrza. Nie wymagają one dużego nakładu pracy, co przekłada się także na mniejsze nakłady finansowe. W tym przypadku większość pracy wykonuje za nas przyroda. Jednak uprawa na wolnym powietrzu zwiększa ryzyko zachorowania rośliny. W dużej mierze są one narażone na atak insektów, szkodników czy pleśń. Wybierać zatem należy takie odmiany, które są niezwykle odporne. Co więcej, ten typ nasion musi być uprawiany na dobrej jakościowo i płodnej glebie z odpowiednią ilością światła słonecznego. Niezwykłą zaletą uprawy nasion konopi outdoor jest brak konieczności stałej opieki, mniejsze koszty uprawy, obfitsze plony oraz ekologia. W odróżnieniu od konopi indoorowej uprawa jest możliwa tylko w sezonie letnim, co gwarantuje jeden zbiór rocznie, glebę należy nawadniać i odżywiać nawozami, a plony w dużej mierze zależą od pogody – jak wiadomo, w Polsce pogoda jest bardzo zmienna. To, na który rodzaj nasion konopi się zdecydujemy, zależy od nas. Warto jednak przeanalizować sobie je osobno i zwrócić uwagę na ich wady i zalety.