pila-trakowa
21 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Narzędzia wykorzystywane w branży drzewnej i meblarskiej

Narzędzia dla branży drzewnej i meblarskiej to sprzęt umożliwiający szeroko pojętą obróbkę drewna obejmująca czynności takie jak cięcie, szlifowanie czy wiercenie otworów. W polskiej gospodarce przemysł drzewny i meblarski zajmuje niezwykle istotną pozycję, wiele rodzimych przedsiębiorstw specjalizuje się właśnie w tego typu produkcji. Z jakich dokładnie narzędzi korzystają firmy z sektora drzewno-meblarskiego?

Piły

Podstawą produkcji w branży drzewnej i meblarskiej jest obróbka polegająca na cięciu drewna, do czego stosuje się różnego rodzaju piły. W zależności od tego, jakie materiały chce się uzyskać, wykorzystuje się następujące narzędzia:

  • Piły trakowe – wydajne maszyny idealne do obróbki każdego gatunku drewna, również dużych kłód, np. do wycinania elementów więźby dachowej. Wyróżniamy piły trakowe chromowane oraz z ostrzami stellitowanymi, a także specjalne modele przeznaczone do rozwierania.
  • Piły tarczowe – umożliwiają cięcie poprzeczne i wzdłużne, a także rowkowanie i korowanie, zarówno twardego, jak i miękkiego drewna. Na uwagę zasługują szczególnie piły tarczowe z otworami w ostrzach wykonanych z niezwykle wytrzymałego wąglika spiekanego.
  • Piły taśmowe – pozwalają na cięcie wzdłuż i w poprzek włókien zarówno twardych, jak i miękkich gatunków drewna. Wyróżniamy piły taśmowe wąskie i szerokie.

Noże i frezy

Równie ważne co cięcie drewna w branży drzewno-meblarskiej, jest także nadawanie materiałom pożądanego kształtu – wykonywanie wgłębień, formowanie profili czy wyrównywanie powierzchni. W tym celu wykorzystuje się noże i frezy:

  • Frezy – frezy proste i profilowane pozwalają na szeroki zakres obróbki materiałów drewnianych, w tym m.in. żłobienie czy zaokrąglanie krawędzi.
  • Noże – do obróbki drewna polegającej na wyrównywaniu powierzchni elementów drewnianych wykorzystuje się różnego rodzaju noże strugarskie.

Inne

Jakie inne narzędzia wykorzystuje się w branży drzewnej i meblarskiej? Na to pytanie odpowiada specjalista reprezentujący przedsiębiorstwo ASPI z Suwałk zajmujące się produkcją narzędzi do obróbki drewna:

Istotną metodą obróbki materiałów drewnianych jest wykonywanie otworów, na co pozwalają specjalistyczne wiertła. W sektorze drzewno-meblarskim, w zależności od rodzaju i grubości elementu, wykorzystuje się wiertła nieprzelotowe oraz przelotowe, a także puszkowe. Ponadto w tej branży korzysta się również z różnego rodzaju ściernic oraz wyspecjalizowanych narzędzi, np. do spajania okleiny. Ze względu na duże zróżnicowanie produkowanych materiałów drewnianych i meblarskich, w tym sektorze korzysta się z szerokiego asortymentu profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna.