19 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Co nam daje anodowanie?

Anodowanie to powierzchniowa obróbka metali, które polega na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Warstwa stworzona w tym procesie chroni metal przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Anodowanie najczęściej stosowane jest do obróbki czystego aluminium, choć anodować można także niektóre stale, stopy magnezu i tytanu. Jakie są zalety anodowania metalu i od czego zależy trwałość anodowej powłoki?

Zalety anodowania aluminium

Jak wspomniano we wstępie, podstawowe zadanie warstwy tlenku aluminium, która wytwarzana jest w procesie elektrolizy, to ochrona powierzchni materiału. Warstwa, która powstaje w procesie anodowania, ściśle przylega do powierzchni aluminium. Stal dodatkowo chroni przed korozją. Powierzchnia powstała przy tego rodzaju obróbce metalu może zabarwiać elementy na jednolity, metaliczny kolor. Jeżeli przyjrzymy się warstwie tlenku pod lupą, zobaczymy, że powstała powłoka składa się z dwóch warstw. Warstwa wewnętrzna ma właściwości dielektryczne, to ona odpowiada za ochronę metalu przed czynnikami zewnętrznymi. Warstwa zewnętrzna natomiast ma porowatą budowę, co umożliwia jej zafarbowanie. Zastosowanie odpowiedniej farby podwyższa właściwości ochronne powłoki.

Trwałość powłoki

Trwałość powłoki, jaką pokrywane są podczas anodowania aluminiowe elementy, zależy od jej grubości – trwałość i grubość określa się jako klasę anodowania. Standardowa jednostka, która określa grubość tlenku aluminium to 0,7 milsa, czyli 1/1000 cala – mówimy wówczas o I klasie anodowania. Klasa II to 0,4 milsa. Jeżeli grubość tlenku aluminium wynosi 0,1 milsa, mówimy o tzw. czystym anodowaniu. Blachy i elementy są atrakcyjne ze względu na cenę, jednak są znacznie mniej trwałe. Czystego anodowania nie należy stosować w przypadku elementów wykorzystywanych w przemyśle lotniczym, samochodowym, czy do produkcji wyposażenia łazienkowego.

Odnawianie anodowanej powłoki

Anodowana powłoka chroni metalowe elementy przez długi czas, jednak z biegiem lat mogą zacząć pojawiać się na niej plamy. W przeciwieństwie do elemetów malowanych proszkowo odnowienie części anodowanych jest znacznie łatwiejsze – mówi nam przedstawiciel Firmy ELBIT Kraków.

Należy je umyć z dodatkiem łagodnego detergentu, a następnie wykorzystać czyszczenie ścierne. Powłoka odzyska swój blask i nadal będzie stanowiła powierzchnię ochronną metalu podstawowego. Inaczej jest w przypadku malowania, stąd wyższe koszty utrzymania i konserwacji. Warstwa anodowa wiąże się z mniejszymi kosztami odnawiania, co jest bardziej ekonomiczne.