23 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Najważniejsze zasady układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej jest procesem, które wymaga odpowiedniego doświadczenia. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie proste umieszczanie poszczególnych elementów na gruncie. Konieczne jest posiadanie właściwej wiedzy, jak również dopasowanie konkretnych materiałów. Jak zatem odpowiednio przeprowadzić tę czynność i czy jest na to sprawdzony sposób?

Układanie kostki brukowej – co warto wiedzieć na ten temat?

Układanie kostki brukowej najlepiej zlecić specjalistom, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Mają oni świadomość, jaki materiał powinien być zastosowany, jak również doskonale znają cały proces. Warto natomiast zapoznać się z informacjami na temat przebiegu tej czynności oraz tego, na co zwrócić szczególną uwagę. Przestrzegając kilku podstawowych punktów, możliwe jest stworzenie niemal idealnej powierzchni z kostki brukowej. Należą do nich:

  • wybór dobrej jakości materiałów,
  • wytyczenie nawierzchni,
  • wykonanie podbudowy,
  • ułożenie kostki,
  • odpowiednie zagęszczenie terenu.

Dlaczego jakość ma znaczenie?

Specjalista z firmy F.H.R.B PADDY wyjaśnia:

Wybór odpowiedniego materiału przekłada się przede wszystkim na wytrzymałość, jak również wygląd ułożonej kostki brukowej. Ma to znaczenie niezależnie od tego, czy proces ten dotyczy terenu wokół domu, czy firmy. Stawiając na najtańszą kostkę brukową, nie można mieć gwarancji, że sprosta ona trudnym warunkom atmosferycznym, czy ciężarowi pojazdów, które będą się po niej poruszały. Producenci oferują szereg rodzajów kostki brukowej – również takie, które posiadają dodatkową powłokę ochronną. Warto zdecydować się na wyższą jakość pomimo większych kosztów.

Proces układania kostki brukowej – każdy etap ma znaczenie

Po dokonaniu wyboru w zakresie odpowiedniego materiału konieczne jest dokładne wytyczenie nawierzchni. Należy pamiętać, że rozpoczęcie prac bez przygotowania odpowiedniego planu mija się z celem. Wyznaczenie granic można wykonać za pomocą drewnianych pachołków. Dopiero wtedy można rozpocząć prace związane z korytowaniem oraz profilowaniem.

Najważniejszym etapem podczas prac związanych z układaniem kostki brukowej jest wykonanie solidnej podbudowy. Dzięki temu zachowa ona swoje właściwości przez długie lata. Zazwyczaj przygotowane do pracy podłoże składa się z kilku warstw, a w zależności od zapotrzebowania może mieć grubość od 15 do nawet 40 centymetrów. Dopiero na odpowiednio przygotowanej powierzchni można zacząć prace właściwe, czyli układanie kostki.

Bardzo ważne jest, aby poszczególne elementy nie były układane zbyt blisko siebie, gdyż w wyniku pracy materiału, mogłoby dojść do uszkodzeń. Szczeliny, jakie powstają między kostką, należy odpowiednio wypełnić – w tym celu można wykorzystać piasek płukany, który jest idealny do tego typu prac.

Ostatnim etapem podczas układania kostki brukowej jest jej zagęszczenie. Proces ten wykonywany jest za pomocą odpowiedniego urządzenia wyposażonego w płytę wibracyjną. Sprzęt powinien być odpowiednio zabezpieczony, aby nie uszkodzić poszczególnych elementów.