12 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Najważniejsze czynniki wpływające na cenę mieszkania

Przed zakupem mieszkania warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i preferencje co do nowej nieruchomości. Pod uwagę należy wziąć metraż, lokalizację czy układ lokalu. Nie da się jednak ukryć, że podstawowym kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze idealnej nieruchomości, jest budżet. Ponieważ najczęściej dysponujemy ograniczonymi środkami, warto sprawdzić, od czego tak naprawdę zależy cena mieszkania.

Charakterystyka mieszkania

Podstawowym czynnikiem determinującym cenę nieruchomości są jej poszczególne cechy. Chodzi tu przede wszystkim o metraż. Zasada jest oczywiście taka, że więcej zapłacimy za duże mieszkanie, jednak trzeba tu pamiętać o ważnej zależności, mianowicie o tym, że im większy metraż, tym niższa cena za metr. W praktyce może się zatem okazać, że zakup większego mieszkania będzie bardziej opłacalny. Oprócz wielkości mieszkania ważny jest także jego układ. Przykładowo przechodnie, nieustawne pokoje wpłyną na obniżenie ceny, natomiast większa liczba pokoi, osobna toaleta, wydzielone garderoby i pomieszczenia gospodarcze – to wszystko zwiększa atrakcyjność mieszkania, a przez to też jego cenę. Istotne znaczenie ma też oczywiście standard mieszkania, w szczególności jakość materiałów wykończeniowych i stolarki otworowej.

Infrastruktura nieruchomości

Na cenę mieszkania wpływają cechy nie tylko samego lokalu, ale też całego budynku. Jakość materiałów wykorzystanych do wykończenia elewacji, obecność nowoczesnych technologii i rozwiązań, takich jak windy cichobieżne czy recepcje – wszystko to może w istotny sposób wpłynąć na cenę mieszkania. Nie bez znaczenia jest również infrastruktura osiedla mieszkaniowego, na którą mogą składać się place zabaw, skwery, alejki i zagospodarowane tereny zielone oraz elementy małej architektury.

Lokalizacja

Położenie nieruchomości należy do kluczowych czynników determinujących cenę mieszkania. Istotne znaczenie ma tu kilka kwestii. Przede wszystkim chodzi o lokalizację nieruchomości względem centrum, przy czym obecnie ważna jest nie tyle odległość od serca miasta, ile dobre skomunikowanie z jego newralgicznymi punktami, głównie miejscami pracy. Obecność dogodnych dróg dojazdowych oraz przystanków komunikacji miejskiej zdecydowanie działa na plus danej oferty. Obecnie dużą popularnością cieszą się nieruchomości położone na obszarach podmiejskich, np. tanie mieszkania pod Poznaniem, które dostępne są w atrakcyjnych cenach, ale zapewniają dogodny dostęp do centrum aglomeracji.

Po drugie ważne jest najbliższe otoczenie danej nieruchomości. – Dodaje przedstawiciel firmy deweloperskiej Marcopolo Development spod Poznania. – Idealne mieszkanie powinno z jednej strony zapewniać dostęp do najważniejszej infrastruktury, a więc sklepów, placówek medycznych i edukacyjnych, a z drugiej strony mile widziana jest również bliskość terenów zielonych i miejsc rekreacji, np. parków czy lasów.

Jeśli chodzi o lokalizację, to przy zakupie mieszkania warto również zapoznać się z planowanymi inwestycjami w pobliżu danej nieruchomości. Dzięki temu nie kupimy przysłowiowego kota w worku.