11 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Najpopularniejsze rodzaje rusztowań

Rusztowania są niezbędnym elementem umożliwiającym wykonywanie prac budowlanych na wysokościach. Znajdują zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Ze względu na odmienną specyfikę wykonywanych zadań każdy rodzaj charakteryzuje się odmienną konstrukcją. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje rusztowań: ramowe, modułowe oraz przejezdne.

Do wykonania prac na wysokości niezbędne jest wykorzystanie rusztowań. Sprawdzają się nie tylko w budownictwie – pomocne są również wewnątrz hal i magazynów. Stosowanie tymczasowych konstrukcji umożliwiających stawianie wysokich obiektów znane jest ludzkości od tysięcy lat. Choć zasada działania jest ta sama, współczesne rozwiązania różnią się od pierwotnych założeń: rusztowania muszą być przede wszystkim stabilne i bezpieczne, a ich konstrukcja musi spełniać określone normy.

Rusztowania ramowe

Konstrukcje ramowe wykonane są zazwyczaj ze stali lub aluminium. Pionowa konstrukcja nośna składa się z płaskich ram, zazwyczaj w formie prefabrykatów. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie konstrukcji do wymagań konkretnych zadań – mówi specjalista z firmy ALTRAD-Pomorze ze Szczecina, oferującej sprzedaż oraz wynajem rusztowań i szalunków – Poziome i ukośne elementy stanowią element wspornikowy, utrzymujący stabilność rusztowania. Płaskie ramy składające się na podesty umożliwiają szybkie i bezpieczne przemieszczanie się. Rusztowania ramowe charakteryzują się łatwym montażem i demontażem. Jeśli w trakcie wykonywania prac zajdzie konieczność wymiany elementu lub zmiany szerokości podestu można przeprowadzić tę czynność bez konieczności demontażu całej konstrukcji. Barierki oraz system kotew umożliwiający zamocowanie rusztowania do konstrukcji budynku gwarantują jeszcze większą stabilność oraz bezpieczeństwo.

Rusztowania ramowe zazwyczaj występują w formie przyściennej i nieruchomej – do ich przemieszczenia konieczny jest demontaż i ponowny montaż w nowym miejscu. Ze względu na parametry i wysokość roboczą osiągającą nawet 34 metry rusztowania tego typu są jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów rusztowań.

Rusztowania ramowe wykorzystuje się najczęściej do tynkowania, malowania, docieplania, ciężkich prac murarskich, a także jako podpory dla sceny, wsporników reklam oraz trybun.

Rusztowania modułowe

Rusztowania modułowe sprawdzają się w przypadku budowli o nietypowym kształcie, których tradycyjne rozwiązania ramowe nie obejmą. Dzięki połączeniu poszczególnych elementów rusztowania w stałych odstępach w formie modułów można stworzyć dowolny kształt konstrukcji. W ten sposób możliwe jest postawienie rusztowania przy obiektach o okrągłym kształcie, na przykład wieżach, kotłach lub zbiornikach. Jest to również rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku obiektów, na których znajduje się sporo instalacji i rurociągów. Mogą być również wykorzystywane jako rusztowania wieżowe wolnostojące lub jako platformy podsufitowe wewnątrz remontowanych obiektów. Podobnie jak w przypadku rusztowań ramowych zmiana położenia musi być poprzedzona demontażem i ponownym montażem konstrukcji.

Rusztowania przejezdne

W przeciwieństwie do rusztowań ramowych i modułowych, które występują w postaci nieruchomej, rusztowania jezdne dają możliwość szybkiego przemieszczania. Dzięki samonastawnym kółkom oraz lekkiej, aluminiowej konstrukcji możliwe jest przesuwanie rusztowania bez konieczności jego demontażu. Wolnostojącą konstrukcję można ustawić w dowolnym miejscu, a dzięki zabezpieczeniu w postaci hamulców zablokować koła i uniknąć samoistnego przesunięcia. Rusztowania tego typu najczęściej wykorzystuje się wewnątrz budynków przy pracach instalacyjnych, wykończeniowych i montażowych. Rusztowania jezdne mogą stanowić alternatywę dla rusztowań ramowych i modułowych. Ich wysokość robocza może wynosić nawet 10 metrów.