15 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Najpopularniejsze kruszywa budowlane wykorzystywane w Polsce

Kruszywa mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Mogą one być naturalne, sztuczne lub pochodzące z recyklingu. Naturalne z kolei dzielą się na łamane (rozdrobnione przez człowieka) oraz żwirowe (powstałe w wyniku naturalnych procesów). Na rynku dostępne są również kruszywa lekkie. Jak widać rodzajów jest wiele, a wymienione zostały tylko niektóre z nich. Które są najczęściej stosowane w Polsce i z czego wynika ich popularność?

Kruszywa najczęściej spotykane w Polsce

Jednym z najpopularniejszych kruszyw w naszym kraju jest żwir. Tą nazwą określa się zbiór różnych rodzajów skał i minerałów, których średnice odłamków mieszczą się w przedziale od 2 mm do kilku centymetrów. Kolejnym materiałem jest piasek, który ma wiele zastosowań. Spotyka się go na przykład w składach preparatów chemii budowlanej. W kategorii kruszyw łamanych popularne są marmur, granit, bazalt i wapień. Pochodzą one z kamieniołomów. Jednymi z często używanych kruszyw sztucznych są żużel i keramzyt. Obecnie coraz częściej zastępują one materiały naturalne. Czasem używa się również tak zwanych wypełniaczy, czyli najdrobniejszych dostępnych kruszyw.

Gdzie wykorzystuje się kruszywa budowlane?

Częstym zastosowaniem kruszyw budowlanych jest wykorzystywanie ich do produkcji mieszanek betonowych. W tym przypadku bardzo istotne jest, aby odłamki skał były trwałe, odporne na działanie niskich temperatur oraz aby nie nasiąkały za bardzo. Kruszywo nie może być też zanieczyszczone.

Jego wytrzymałość na ściskanie musi być większa niż przygotowywanego betonu, najlepiej dwukrotnie – dodaje pracownik betoniarni Stambet-Bud.

Wysoka jakość kruszywa jest bardzo ważna, bo to ona wpływa na późniejsze właściwości betonu, którego jest składnikiem.

Kolejnym zastosowaniem kruszyw budowlanych jest budowa dróg. W tym przypadku najczęściej używa się żwiru, który ma stanowić podkład. Z kolei do utwardzania nawierzchni często stosuje się tłuczeń. Kolejnym materiałem jest grys. Jego zastosowaniem jest wytwarzanie betonu asfaltowego.

Drobnych kruszyw używa się do produkcji zapraw cementowych lub cementowo-wapiennych. Z reguły średnica ich części nie przekracza 2mm. Jeszcze drobniejszy piasek wykorzystuje się natomiast w zaprawach murarskich, gipsowych oraz gipsowo-wapiennych. Jedną z zasad wyboru odpowiedniego kruszywa jest jego wielkość. Im drobniejszy materiał, tym gładsza będzie powierzchnia, na którą kładzie się zaprawę.

Kruszywa budowlane odgrywają ważną rolę w budownictwie, dlatego należy zwrócić uwagę na ich jakość. Z tego powodu warto zaopatrzać się w firmach, które oferują wyselekcjonowane  produkty wysokiej jakości.