16 września 2019

Kategoria:
Inne

Najpopularniejsze formaty wydruków

Podczas przygotowywania projektu do druku, należy dostosować go do formatu, w którym ma być on finalnie wydrukowany. Wiele osób nie wie jednak, czym różnią się między sobą poszczególne formaty druku i nie wiedzą, na który z nich się zdecydować. Zatem co warto na ten temat wiedzieć? Czym różnią się między sobą poszczególne formaty wydruku?

W jaki sposób określa się formaty papieru?

Wszystkie dobre drukarnie, takie jak na przykład AA Print, korzystają z ustandaryzowanych formatów wydruku. Format arkusza papieru określa się poprzez wymiary jego krawędzi. W Polsce rozmiary wykorzystywanych arkuszy reguluje międzynarodowa norma ISO 216. Wskazuje on na trzy główne formaty – A, B i C. Każdy z nich dzieli się na przynajmniej 10 kolejnych formatów. Rozmiar w tym przypadku określany jest w milimetrach. Podstawowy format arkusza papieru to A. Numeracja zaczyna się od formatu podstawowego A0, a więc 841 x 1189 mm.  A4 to nic innego jak kartka z bloku rysunkowego. Ma wymiary 210 x 297 mm. Po jej złożeniu na pół otrzymywany jest format A5 typowy dla szkolnych zeszytów. A6 to A4 podzielone na cztery części lub połowa formatu A5.

Formaty A i B

Formatów A jest całkiem sporo, ale nie zawsze można wybrać z nich ten właściwy. W niektórych przypadkach potrzeby są bowiem szczególne. Wówczas sięgnąć można po format DL. Rozmiar arkusza odpowiada tutaj 1/3 strony arkusza A4 złożonego wzdłuż boku krótszego – 99 x 210 mm. Format ten wykorzystywany jest powszechnie do projektowania biznesowych zaproszeń czy kartek różnego rodzaju. Poza tym dość często spotkać się można z arkuszami papieru w formacie B. Są to formaty większe od formatów A. Również i one są często wykorzystywane w poligrafii. Dawniej stanowiły one formaty robocze, bo zawierały marginesy. Popularny jest głównie format B5 wykorzystywany do produkcji książkowych kalendarzy.

Format C

Ostatnią grupą formatów papieru jest C. Ich rozmiary są dopasowane w taki sposób, aby koperta w danym formacie mieściła arkusz w odpowiadającym mu formacie A. Dla przykładu, zadrukowany arkusz papieru w formacie A2 można bez większego problemu przesłać w kopercie w formacie C2. Jednak formaty C wykorzystywane są także podczas drukowania teczek czy skoroszytów różnego rodzaju. Co ciekawe, wspomniane formaty A, B i C nie są jedynymi wykorzystywanymi przez drukarnie. Wyróżnić można także formaty według normy ISO 217, np. z serii SRA. Seria ta to nieprzetworzony papier surowy. Formaty papieru z tej serii są nieco większe niż odpowiadające im formaty z serii A.