3 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Najlepsze meble do warsztatu

Szafki warsztatowe i tablice to świetny sposób, by utrzymać porządek w miejscu naszej pracy. Teoretycznie w warsztacie moglibyśmy umieścić każdą szafkę, na przykład taką, z której zrezygnowaliśmy w naszym domu. W praktyce warto zainwestować w meble, które są znacznie bardziej stabilne, w których będzie można przechowywać małe i duże narzędzia, których używamy do prac, czy tworzenia domowych projektów DIY. Jak to właściwie wygląda?

Rodzaje szafek i tablic

Szafka i tablica warsztatowa na narzędzia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i dostosowana do ilości dostępnego miejsca. Jeżeli planujemy urządzić kącik do prac w garażu, czy domowej piwnicy, z pewnością będzie nam również zależało na estetyce. To samo powiemy o osobach, które rozpoczynają swoją działalność gospodarczą i rozkręcają dopiero swój zakład. Klient, widząc nowe, solidne meble, na pewno przychylniej spojrzy na właściciela. Tablice powinny mieć szerokość stołu lub szafki warsztatowej z blatem, na których będziemy pracować.

Do wyboru mamy także stoły z szafką, podobne do biurek. Pierwszy rodzaj specjalnych szafek, które chcemy omówić, to szafka na narzędzia wiszące. Wiele nie różnią się od innych szaf, które wieszane są na hakach, jednak jest płytsza. Szafki narzędziowe na kółkach dla niektórych są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem – mówi nam przedstawiciel firmy Meriwa z Lublina. Sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, gdzie szafkę trzeba często przesuwać. Poza szafkami wieszanymi i na kółkach, na rynku znajdziemy przede wszystkim stojące szafki narzędziowe, klasyczny mebel warsztatowy. Wszystkie solidne szafki i tablice wykonane są z malowanego proszkowo metalu.

Materiały do produkcji

Najczęściej używanym materiałem do produkcji szafek i innych mebli warsztatowych jest oczywiście stal. Jak wspomnieliśmy, dobre firmy mają w swojej ofercie meble malowane proszkowo. Dzięki temu stal jest znacznie bardziej podatna na korozję, nie musimy obawiać się rdzy. Na czym dokładnie polega malowanie proszkowe? Na powierzchnię przewodzącą, w tym przypadku stal, nakładane są naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej. Dzięki siłom elektrostatycznym warstwa farby utrzymuje się na pomalowanej powierzchni. Następnie elementy solidnej szafki warsztatowej nagrzewane są do temperatury 140-200°C, farba (jeszcze w proszku) ulega stopieniu i polimeryzacji, co daje pożądany efekt. Zabezpiecza to nie tylko przed korozją, ale i wysoką temperaturą, chemikaliami i uszkodzeniami mechanicznymi. Rzadziej na rynku pojawiają się szafki aluminiowe. Już bez malowania są odporne na korozję, jednak aluminium to materiał znacznie bardziej miękki, więc łatwo go zarysować. Jeszcze rzadziej natrafiamy na warsztatowe szafki plastikowe, mniej trwałe od omówionych, po które sięgają raczej amatorzy. Jeżeli więc marzymy o solidnym wyposażeniu naszego warsztatu, czy pracowni, wybierzmy firmę, która przygotuje dla nas profesjonalny zestaw mebli, także na wymiar.