telefon
20 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Najczęstsze usterki telefonów komórkowych

Czy wyobrażasz sobie wyjście z domu bez telefonu komórkowego? Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu wyłącznie nieliczni szczęściarze mogli pochwalić się posiadaniem najprostszego modelu Nokii. Obecnie telefon komórkowy, a właściwie smartfon, służy nie tylko do komunikacji, ale przede wszystkim jako narzędzie do surfowania i pracy.

Pęknięta szybka w smartfonie

Kłopoty z działaniem telefonów komórkowych najczęściej wywołane są uszkodzeniami mechanicznymi, zaś niekwestionowaną królową usterek jest pęknięta szybka – zauważa nasz rozmówca z warszawskiej firmy Magic Phone. Szybka wyświetlacza w smartfonie zajmuje nawet 90% powierzchni panelu przedniego, będąc zarazem najdelikatniejszym elementem całego urządzenia.

A o stłuczenie szybki w smartfonie nietrudno. Wystarczy upuścić telefon z niewielkiej wysokości, by pożegnać się z oryginalnym zabezpieczeniem wyświetlacza. Przy odrobinie szczęścia telefon w dalszym ciągu będzie działał, jednak korzystanie z niego będzie bardzo niewygodne. Jeżeli użytkownik miał pecha, wyświetlacz całkowicie zgaśnie.

Bez względu na to, jak poważne jest uszkodzenie, zdecydowanie warto wymienić szybkę w telefonie. Taka naprawa smartfonu jest szybka, niedroga i pozwoli ci znów w pełni wykorzystywać możliwości twojego telefonu.

Zalanie telefonu komórkowego

Stłuczenie szybki to mały problem w porównaniu do zalania telefonu. Czołowi producenci smartfonów, w tym Samsung i SONY, oferują swoim klientom solidne modele wodoszczelne, jeśli jednak w specyfikacji swojego telefonu nie znajdujesz informacji o certyfikacie IP67 lub IP68, koniecznie zachowaj ostrożność w okolicach wody.

Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której telefon zanurkuje w wannie, oczku wodnym, albo rozlejesz na niego herbatę, koniecznie natychmiast go wyłącz. Dalsza praca z urządzeniem lub ładowanie będzie prowadziło do zwarcia, a wtedy naprawa będzie dużo trudniejsza i droższa. Jeżeli zareagujesz szybko – wyłączysz telefon, wyjmiesz baterię i udasz się do serwisu – specowi uda się osuszyć twój smartfon i przywrócić mu pełną sprawność.

Uszkodzenie gniazda USB

Gniazdo USB telefonu komórkowego służy do ładowania, łącznia smartfonu z innym urządzeniem (np. z komputerem w celu przeniesienia danych) i podłączania słuchawek. Sprawne działanie gniazda USB ma największe znaczenie dla ładowania baterii. Niestety właśnie w trakcie ładowania, a konkretnie użytkowania telefonu podczas ładowania, najczęściej dochodzi do uszkodzenia gniazda.

Każde szarpnięcie telefonu podpiętego do ładowarki grozi uszkodzeniem mechanicznym gniazda. Efekt? Telefon przestaje się ładować. Innym powodem uszkodzenia gniazda USB jest stosowanie tego samego kabla do ładowania telefonu i e-papierosa. Zdarza się, że płyn z papierosa wycieka na kabel, a następnie powoduje zwarcie w telefonie. Pamiętaj, by do ładowania telefonu zawsze używać oryginalnej ładowarki i stosować ją wyłącznie do tego celu.

Jak widać, najczęstsze usterki telefonu wywołane są niewłaściwym, czy po prostu nieostrożnym użytkowaniem. Oznacza to, że ich naprawy  nie są objęte gwarancją. Dlatego o smartfon warto dbać, np. zabezpieczając szybkę szkłem hartowanym, a cały telefon dodatkowym etui. Jeśli mimo wszystko zdarzył ci się nieszczęśliwy przypadek – nie panikuj, ale wybierz się do dobrego serwisu telefonów komórkowych.