regały magazynowe
13 marca 2021

Kategoria:
Inne

Najczęstsze usterki regałów magazynowych

Trudno wyobrazić sobie współczesną przestrzeń magazynową bez ciągnących się rzędami regałów magazynowych. Dzięki nim towary mogą być przechowywane w odpowiednio zaplanowany sposób, co ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowej pracy magazynu. Regały magazynowe są jednak narażone na mniejsze i większe uszkodzenia, które zbagatelizowane mogą być fatalne w skutkach. Jakie są najczęstsze usterki regałów magazynowych i jak im zapobiegać?

Uszkodzenia nóg regałów magazynowych

Najczęstszymi „winowajcami” uszkodzeń regałów magazynowych są poruszające się po magazynach wózki widłowe. Uderzając w regały, mogą powodować uszkodzenia ich nóg. Najbardziej narażone na kolizje są kolumny na końcach rzędów regałów magazynowych. Zaleca się, aby w tych miejscach zastosować większe i cięższe śruby kotwiące oraz umieścić śruby za kolumnami – wyjaśnia specjalista z firmy Orson, która zajmuje się montażem i serwisem regałów magazynowych. – W celu ochrony nóg regałów magazynowych przed uszkodzeniami stosuje się także akcesoria zabezpieczające w postaci osłon i odbojnic. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, takich jak blacha stalowa, guma czy pianka. Nie wpływają one na nośność systemu, ale skutecznie chronią przed skutkami kolizji.

Fizyczne zabezpieczenia regałów magazynowych to jednak nie wszystko. Uszkodzenia pomagają ograniczać szkolenia dla operatorów wózków widłowych oraz odpowiednia organizacja pracy, na którą składa się przede wszystkim prawidłowe zaprojektowanie tras wózków widłowych. Nie można też zapomnieć o odpowiednim oświetleniu oraz skutecznym systemie komunikacji wizualnej.

Uszkodzenia półek regałów magazynowych

Każdy regał magazynowy charakteryzuje się wskazanym przez producenta dopuszczalnym obciążeniem, które w żadnym wypadku nie powinno zostać przekroczone. Przeciążenie regału z towarem może doprowadzić do wygięcia i odkształcenia elementów konstrukcji, a w efekcie upadku ładunków. W skrajnym przypadku może dojść nawet do utraty stabilności całego regału. Jako że regały ustawiane są zazwyczaj blisko siebie, może to doprowadzić do niebezpiecznej reakcji łańcuchowej. Podobnie może skończyć się niewłaściwe rozmieszczenie obciążenia. W celu uniknięcia tego typu sytuacji należy zadbać o umieszczenie na regałach informacji o dopuszczalnym obciążeniu. Przepisy BHP nie określają, w jakiej formie powinna zostać przedstawiona taka informacja, jednak najczęściej wykorzystuje się w tym celu tabliczki oraz nalepki.

Aby pozornie niegroźne usterki nie przerodziły się w poważne problemy, należy zadbać o regularne przeglądy regałów magazynowych. Polegają one na sprawdzeniu przez specjalistę poszczególnych elementów konstrukcji celem wykrycia wszelkich nieprawidłowości, a następnie sporządzeniu raportu, w którym regały klasyfikowane są na nadające się do dalszego użytkowania, takie, które powinny zostać niezwłocznie naprawione, jednak do czasu naprawy mogą być dalej użytkowane, oraz takie, które ze względu na poważne uszkodzenia do czasu przeprowadzenia napraw muszą zostać natychmiast wyłączone z użytkowania.