wózek widłowy
3 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Najczęstsze przyczyny awarii wózków widłowych

Wózki widłowe są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, dlatego, jak każda inna maszyna, mogą ulec awarii. W takim przypadku dalsze użytkowanie wózka jest niebezpieczne zarówno dla samego pojazdu, jak i jego operatora. Istotną rolę odgrywa wtedy natychmiastowy serwis i naprawa uszkodzonych elementów. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze przyczyny awarii wózków widłowych i jak sobie z nimi poradzić.

Jak dochodzi do usterek wózków widłowych?

Do produkcji wózków widłowych wykorzystuje się trwałe i wysokojakościowe materiały, ale nie zawsze są one w stanie zapobiec awariom tego typu pojazdów. Najczęstszą usterką, do jakiej dochodzi podczas ich eksploatacji, jest trudność w podnoszeniu i opuszczaniu wideł lub nawet całkowite zablokowanie tych czynności, do której dochodzi ze względu na uszkodzenie zaworów lub złączy. Awarie połączeń liniowych prowadzą z kolei do utraty mocy wózków widłowych i uniemożliwiają rozpędzenie ich do pożądanej prędkości.

W wózkach widłowych dochodzi też często do wycieku oleju z siłowników hydraulicznych, a usterki mogą także dotyczyć skrzyni biegów, układu kierowniczego pojazdu i jednostek napędowych, co sprawia, że operator może mieć pewne trudności z rozruchem wózka, ponieważ jego silnik będzie pracował nierównomiernie lub samodzielnie się wyłączał. Lepiej w takim przypadku zaprzestać użytkowania pojazdu, ponieważ dalsza jazda może pogorszyć jego stan, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń. Najrozsądniejszym wyjściem będzie pomoc specjalisty, który zdiagnozuje awarię i przywróci pojazd do pełnej sprawności.

Na co zwracać uwagę podczas eksploatacji wózka widłowego?

Warto reagować na wszelkiego rodzaju ślady zużycia wózka widłowego, które mogą doprowadzić do poważniejszych awarii. Mogą to być np. zniszczone lub wypracowane zatrzaski i zamki zębów wideł lub rozgięcie ich kąta, wytarcie powierzchni roboczej, prowadnic masztu i jego elementów kotwiczących, zbytnie wydłużenie łańcuchów i cięgien, a także występujące w różnych miejscach ogniska korozji, przetarcia, pęknięcia, wygięcia, wycieki oraz rozmaite uszkodzenia mechaniczne.

Czasem jednak do uszkodzenia wózka widłowego dochodzi z powodu jego nieprawidłowej eksploatacji wynikającej z używania pojazdów niezgodnie z instrukcją ich obsługi, do czego zobowiązany jest operator.

Należy pamiętać, że osoba kierującą wózkiem widłowym musi mieć odpowiedni certyfikat, który uprawnia do pracy na tego typu maszynie, a sam wózek być poddawany okresowym konserwacjom oraz przeglądom technicznym – zaznacza kierownik serwisu wózków widłowych TM Service, który ponadto oferuje ich sprzedaż oraz wynajem.