5 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Najczęstsze choroby małych zwierząt

Małe zwierzęta często doskonale odnajdują się w roli domowych pupili. Królik, chomik, świnka morska, żółw czy kanarek umilają nam czas i stają się członkami rodziny. Niestety, one również chorują, czasem bardzo poważnie, i wymagają dobrej opieki weterynaryjnej. Na jakie schorzenia zapadają poszczególne zwierzątka i jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? Sprawdzamy.

Na co chorują chomiki i świnki morskie? 

Chomiki to chętnie wybierane małe zwierzęta domowe. Zdarza się jednak, że mają problemy skórne – świerzb i nużyca objawiają się łysymi plackami i strupami na ciele. Są również wrażliwe na przegrzanie. Chomik przestaje się wówczas ruszać, czasem ma drgawki – należy wówczas szybko zabrać go do weterynarza. Do lecznic, np. Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie, trafiają również gryzonie, które spadły z dużej wysokości oraz cierpiące na infekcje bakteryjne oczu, bardzo niebezpieczne dla chomików.

Kawie domowe, zwane potocznie świnkami morskimi, stosunkowo często zapadają na zapalenia oskrzeli i płuc objawiające się kaszlem i ciężkim oddechem. Z kolei drapanie i wyłysienia mogą świadczyć o grzybicy, a odmowa jedzenia o chorobach przyzębia. Kawie często cierpią też na biegunki lub zaparcia wynikające ze złej diety, zatruć lub infekcji.

Schorzenia królików 

Króliki hodowlane i miniaturki często zapadają na kokcydiozę, czyli infekcji wątroby lub jelit wywołaną przez pierwotniaki – alarmujące objawy to brak apetytu, krew w kale, wypadanie sierści lub nerwowość. Groźna jest też zakaźna myksomatoza objawiająca się obrzękami na powiekach i głowie oraz wysoką temperaturą. Nie wolno wówczas zwlekać z wizytą w klinice weterynaryjnej. Wśród innych schorzeń królików trzeba wymienić nosówkę i choroby uszu.

Chory żółw 

Żółwie to długowieczne zwierzęta, zdarza im się jednak zachorować. Są narażone na zapalenie spojówek, którego symptomem są opuchnięte lub całkowicie zamknięte oczy, a także na biegunki wynikające z nieodpowiedniej diety. Inną chorobą, na którą trzeba uważać, jest krzywica pancerza spowodowana niedoborem wit. D, wapnia i światła słonecznego lub jego zamiennika, żarówki UVB. Deformacje skorupy są nieodwracalne, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Na jakie dolegliwości cierpią kanarki? 

Kanarki są wdzięcznymi zwierzątkami, wymagają jednak troskliwej opieki, by nie zachorowały na aspergilozę wywoływaną przez zagrzybiony pokarm, zapalenie spojówek spowodowane przeciągami lub chrypkę (nagła zmiana temperatury). Te ptaszki mają delikatny układ pokarmowy, w związku z czym są podatne na biegunki i zapalenie żołądka lub jelit.