24 września 2019

Kategoria:
Inne

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze rolet

Rolety to praktyczne i estetyczne osłony okienne, które sprawdzą się zarówno w domu i mieszkaniu, jak również w biurze. Żeby jednak dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być dobrze dopasowane do charakterystyki danego pomieszczenia oraz do samego okna. Niestety brak doświadczenia w doborze i montażu tych osłon może skutkować obniżoną funkcjonalnością. Jak się wystrzegać błędów przy wyborze rolet?

Zbyt pochopny zakup

Szybka decyzja: „na już” potrzebne są rolety, znasz orientacyjne wymiary okna, udajesz się do sklepu i bierzesz pierwsze z rzędu opakowanie, zwracając uwagę przede wszystkim na cenę. W domu okazuje się, że produkt w ogóle nie spełnia Twoich potrzeb, a przede wszystkim jest niedopasowany do Twojego okna. Znasz to? Niestety takie sytuacje zdarzają się dość często.

Największym błędem, jaki można popełnić w kontekście doboru rolet wewnętrznych, jest zbyt szybki i nieprzemyślany zakup oraz chęć zaoszczędzenia pieniędzy za wszelką cenę. Tymczasem źle dobrane akcesorium naraża na podwójne koszty – w takim wypadku trzeba wymieniać produkt, stracić czas i ponieść koszty transportu. A potem ostatecznie kupuje się droższy produkt, wybrany już z większą rozwagą.

Można oszczędzić sobie nerwów. Przed zakupem warto samodzielnie zrobić pomiary albo zlecić to osobie, która się na tym zna.

Brak uwzględnienia niezbędnych funkcji

Bardzo istotnym kryterium doboru osłon okiennych będzie ich funkcjonalność. Do jakiego pomieszczenia wprowadzasz rolety? Jeśli jest to łazienka lub sypialnia, to dobrym rozwiązaniem będą rolety wewnętrzne o właściwościach zaciemniających, najlepiej w stonowanych odcieniach i wyposażone w materiał o dużej gramaturze. Wówczas uzyskasz wymarzony efekt i poczucie prywatności.

Chcesz zasłonić tyko część okna, na przykład w jadalni lub w pokoju dziennym? Odpowiednim wyborem będą składane harmonijkowo rolety rzymskie lub układające się w fałdy rolety weneckie.

Do biura najlepsze będą rolety z systemem dzień-noc. W ciągu dnia możesz wpuścić do pomieszczenia trochę światła, a gdy zaczyna się ściemniać i trzeba wprowadzić sztuczne oświetlenie, osłonić wnętrza od spojrzeń osób przechodzących na zewnątrz.

Częstym błędem klientów jest zaciemnianie wnętrz, które same w sobie są dość ciemne (np. gdy okna wysunięte są na północ).  

Źle dobrany sposób montażu

Rolety montuje się na różne sposoby. Jak tłumaczy ekspert z firmy Formelana:

Na rynku istnieją modele rolet z inwazyjnym i nieinwazyjnym typem montażu. Zdarza się, że użytkownicy nie dysponują wystarczającą przestrzenią do tego, by zamontować rolkę lub kasetę. Wówczas wiercenie otworów w ścianach, suficie lub ramie okiennej zdaje się na nic.

W takim przypadku lepiej zdecydować się na mechanizm nieinwazyjny, który sprawdzi się właśnie w takiej sytuacji. W tym rodzaju mocowania kasetę przykleja się do ramy okiennej lub bezpośrednio do szyby. Warto więc już na etapie zakupu zorientować się, z jakim typem montażu ma się do czynienia.