9 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Nagrzewnice powietrza – charakterystyka urządzenia

Nagrzewnice powietrza to urządzenia, które stosowane są przede wszystkim do ogrzewania hal i pomieszczeń magazynowych. Nowoczesne nagrzewnice projektowane są w taki sposób, by były jak najbardziej wydajne. Ich niewątpliwą zaletą jest brak instalacji i prosta budowa. Jak zbudowane są nagrzewnice, jakie są zasady ich działania i czym się charakteryzują?

Budowa nagrzewnicy

Nagrzewnica zbudowana jest ze stalowego, blaszanego korpusu. Wewnątrz znajduje się komora grzewcza, wymiennik ciepła, wentylator oraz układ automatycznej regulacji. Powietrze nagrzewane jest na zasadzie wymiany ciepła. W niektórych nagrzewnicach wymiana następuje w wymienniku, w innych z kolei bezpośrednio w komorze grzewczej. Do wymiany ciepła dochodzi pomiędzy powietrzem a gorącymi spalinami w przypadku nagrzewnic zasilanych paliwem lub pomiędzy powietrzem a grzałkami w nagrzewnicach elektrycznych. W przypadku nagrzewnic spalinowych, powietrze do spalania zasysane jest osobnym przewodem wyposażonym w filtr lub specjalnym kanałem, który wyprowadzony jest na zewnątrz pomieszczenia – dowiadujemy się w hurtowni A-Tec z Gdańska. Dzięki temu palnik jest zabezpieczony przed uszkodzeniem, gdy pomieszczenie jest zapylone.

Dobór nagrzewnicy

Ogrzewanie nadmuchowe to jedno z najbardziej efektywnych systemów, które stosowane są do ogrzewania pomieszczeń magazynowych i hal produkcyjnych. Powietrze przepływa przez wymiennik ciepła (który może być wodny, elektryczny lub gazowy). Odbiera od niego energię i przekazuje ją do otoczenia. Powietrze wprawione w ruch szybciej rozchodzi się po pomieszczeniu – szybciej, niż rozchodziłoby się w przypadku zwykłego grzejnika. By dobrać rodzaj i liczbę aparatów grzewczych do danego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę straty ciepła. Kolejnym parametrem jest różnica pomiędzy temperaturą powietrza w pomieszczeniu a temperaturą powietrza nadmuchiwanego przez nagrzewnicę. Wszystkie urządzenia powinny mieć regulowaną moc grzewczą. Bierzemy pod uwagę również wydajność wentylatora oraz temperaturę powietrza na wlocie do nagrzewnicy.