20 czerwca 2020

Kategoria:
Inne

Nadruk na drewnie – znakowanie dla przemysłu drzewnego

Drewno, jako materiał ekologiczny, wykorzystywane jest na szeroką skalę. Wiąże się to z koniecznością identyfikacji, a tym samym znakowania poszczególnych drewnianych elementów. Najlepszym rozwiązaniem jest trwały nadruk na drewnie, wykonywany za pomocą drukarek przemysłowych, które doskonale sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach produkcyjnych w przemyśle drzewnym. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii nadruki powstają szybko, w ruchu, są powtarzalne i niezwykle trwałe.

Dzięki rozwojowi technologii znakowania bezdotykowego, drukowanie możliwe jest na niemal każdym materiale. Znakowane są nie tylko papier, ponieważ dzięki zastosowaniu szybkoschnących atramentów, znakowane są też takie powierzchnie jak: metal, materiały tekstylne, folie, tworzywa sztuczne oraz drewno. W każdym przypadku konieczny jest dobór optymalnej drukarki przemysłowej i właściwej farby lub specjalistycznego tuszu. W przemyśle drzewnym panują specyficzne i trudne warunki pracy, takie jak duże zapylenie, zmienna temperatura i wilgotność, a rodzaje drewna różnią się między sobą strukturą i porowatością. Z tego względu drukarki wykorzystywane do wykonywania nadruków na drewnie muszą być odporne na kurz, wahania temperatury oraz wibracje.

Obowiązek znakowania drewna

W 2012 roku wprowadzono znowelizowane przepisy, które nakładają na producentów drewna konstrukcyjnego i budowlanego obowiązek znakowania. System oceny zgodności został wprowadzony w całej Unii Europejskiej, aby ujednolicić wymogi stawiane poszczególnym produktom, a tym samym ułatwić ich dystrybucję na terenie całej wspólnoty. Znak CE to gwarancja, że drewno spełnia odpowiednie normy, dotyczące między innymi jego wytrzymałości. Oznakowanie drewna można przeprowadzić na dwa sposoby – oznaczając całą partię za pomocą odpowiedniego dokumentu lub wykorzystując nadruk na każdym elemencie osobno. Drukowanie bezpośrednie umożliwia również oznakowanie dla celów informacyjnych lub identyfikacyjnych, określających numer partii, gatunek i kolor drewna lub logo producenta.

Oznakowany musi być każdy element konstrukcyjny, na przykład więźby dachowe, altany, drewutnie, zadaszenia. Znakowanie CE nie jest obowiązkowe w przypadku drewna o innym charakterze, przeznaczonym na przykład na budowę płotu. Jest to niezwykle istotne dla bezpieczeństwa konstrukcji. Podczas zakupu drewna przeznaczonego do budowy warto więc zwrócić uwagę, czy jest odpowiednio oznakowane. To obowiązek, za którego nieprzestrzeganie grożą wysokie kary finansowe.

Wykonywanie nadruku na drewnie

Znakowanie drewna jest szczególnie przydatne w przypadku produkcji materiałów konstrukcyjnych. Nie licząc obowiązkowego znaku CE możliwe jest także nadrukowanie informacji o klasyfikacji drewna, znakowanie profili drewnianych, kodowanie płyt wiórowych i pilśniowych, a także znakowanie i kodowanie belek drewnianych. Dzięki drukarce przeznaczonej do drukowania na drewnie możliwe jest znakowanie grafik i logo na paletach, kodów QR, oznaczeń na potrzeby pakowania lub informacji montażowych dla klienta. W zależności od potrzeb wykonuje się duże logotypy lub niewielkie dyskretne nadruki. Drukarki przemysłowe umożliwiające znakowanie drewna sprawdzą się w każdym zastosowaniu.

Bardzo ważną grupę producentów w branży drzewnej stanowią wytwórcy palet. Palety drewniane muszą być znakowane np. logo EPAL, EUR, IPPC, logo odbiorcy, itp. Do tej pory realizowane było to przy pomocy mechanicznych wypalarek. Wypalanie powoduje wiele trudności i zagrożeń. Nowym idealnym rozwiązaniem są drukarki przemysłowe REA JET, dostosowane do trudnych warunków pracy oraz indywidualnych wymagań. Dzięki drukarkom atramentowym lub laserowym możliwe jest wykonywanie trwałych nadruków na wspornikach paletowych, deskach, kantówce. Nadruki na drewnie charakteryzują się wysokim kontrastem oraz ostrymi krawędziami, a sam proces przebiega bezdotykowo podczas ruchu palety, bez jej zatrzymywania. W ten sposób wydajność linii produkcyjnych jest kilkukrotnie zwiększona, a ryzyko pożarowe zminimalizowane do zera.