wozek-widlowy
6 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Nabycie wózków widłowych – kupno czy wynajem?

Solidny wózek widłowy to sprzęt wręcz niezbędny w każdym magazynie, sklepie wielkopowierzchniowym czy zakładzie produkcyjnym. Niemniej są to urządzenia dość kosztowne i drogie w eksploatacji, szczególnie jeśli chodzi o modele o najlepszych dostępnych parametrach. Alternatywą dla kupna jest wynajem wózka – która z tych opcji jest bardziej opłacalna?

Zakup wózka na własność

Nie ma właściwie jednej odpowiedzi na pytanie, czy bardziej opłacalny jest zakup, czy kupno wózka – obie te opcje mają swoje plusy i minusy, każda może przynieść korzyść w konkretnych okolicznościach. Zacznijmy od omówienia kupna własnego wózka. Co w ten sposób zyskujemy? Przede wszystkim możliwość korzystania ze sprzętu przez czas nieograniczony (dopóki pozostaje sprawny), co jest z pewnością dużym komfortem. Z tego powodu kupno wózka to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do przedsiębiorstw, dla których wózek jest podstawowym narzędziem umożliwiającym funkcjonowanie.

Przykładem niech będą tutaj sklepy wielkopowierzchniowe czy składy budowlane, w których wózki wykorzystywane są powszechnie do załadunku i wyładunku towarów. Wózki są co prawda drogie w zakupie, dlatego mogą sobie na nie pozwolić firmy duże, o ugruntowanej pozycji rynkowej, wysoką cenę wynagradza jednak fakt, że na dłuższą metę korzystanie z własnego wózka jest tańsze, niż wynajem. Z drugiej strony kupno obciąża właściciela odpowiedzialnością za sprzęt – a więc jego ubezpieczenie oraz serwisowanie. Każdy sprzęt powinien być utrzymany w nienagannym stanie technicznym, aby nie stanowił zagrożenia dla operatora oraz najbliższego otoczenia.

Wynajem wózka

Oferta firm wynajmujących wózki widłowe, takich jak Ansal-Bis skierowana jest do przedsiębiorstw, które potrzebują wózków, lecz póki co nie stać ich na zakup własnego sprzętu (bądź czasowo potrzebują dodatkowych urządzeń do zwiększenia produkcji), z przyczyn losowych takich jak awarie potrzebują zastępstwa dla własnego sprzętu, żeby praca w zakładzie była tak samo wydajna, bądź potrzebują wózków jedynie od czasu do czasu, więc nie chcą inwestować we własny sprzęt. Bardzo dużą zaletą wynajmu jest niski w porównaniu do kupna koszt tej usługi – nie tylko za wynajem wózka zapłacimy mniej, niż przy jego zakupie, ale również nie musimy ponosić kosztów związanych z jego eksploatacją. Ubezpieczenie oraz serwis to obowiązek właściciela sprzętu, czyli wypożyczalni. Z drugiej strony należy pamiętać, że na dłuższą metę wynajem nie będzie opłacalny – opłaty za wypożyczenie po pewnym czasie przerosną rynkową cenę sprzętu. Okres opłacalności wynajmu jest zazwyczaj dużo krótszy, niż czas bezawaryjnego korzystania z własnego wózka.