skuter-sniezny
31 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Na jakie elementy zwracać uwagę kupując skuter śnieżny?

Kiedy tylko kończą się letnie wakacje, wiele osób w naszym kraju już zaczyna myśleć o kolejnym sezonie wypoczynkowym, które kojarzy nam się z białym szaleństwem. Narty i deski to dziś niemalże standard, jednak skutery śnieżne też zyskują coraz więcej zwolenników. Czym właściwie jest skuter śnieżny, co powinniśmy o nim wiedzieć i na jakie elementy zwracać uwagę, kupując swój własny sprzęt do ekstremalnej jazdy po śniegu?

Czym jest skuter śnieżny i jaka jest jego historia?

Historia skuterów śnieżnych sięga początku ubiegłego stulecia. W 1908 roku powstał pierwszy prototyp skutera śnieżnego, zaprojektowany i skonstruowany przez rosyjskiego wynalazcę. Kilkanaście lat później, a dokładniej w 1924 roku, amerykański konstruktor stworzył swój własny prototyp skutera śnieżnego, który już trzy lata później został opatentowany. Skuter śnieżny to połączenie sań śnieżnych i skutera – tak można najprościej opisać ten sprzęt. Dobre, nowoczesne skutery śnieżne to pojazdy przystosowane do jazdy po wyznaczonych, śnieżnych szlakach, ale i po bezdrożach, umożliwiające także poruszanie się po lodzie. Dostępne są skutery jednoosobowe i dwuosobowe, z silnikami przyjaznymi dla środowiska naturalnego.

Co wziąć pod uwagę kupując skuter śnieżny?

Zaczynając poszukiwania idealnego skutera śnieżnego, powinniśmy wziąć pod uwagę, jaki ma silnik – najlepsza jest wersja czterosuwowa. Silnik czterosuwowy pracuje ciszej niż dwusuwowy. Zwracamy też oczywiście uwagę na to, jaką ma kanapę i czy ma oparcie, czy ma wystarczająco pojemny bagażnik i podgrzewane manetki. Najlepsze skutery śnieżne, które są dziś dostępne na rynku, mają przednie zawieszenie opierające się na wahaczach. To ważne dla komfortu jazdy, tak samo, jak szerokość tzw. gąsienicy i wysokość łopatek. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Taurus z Pruszcza Gdańskiego, im szersza gąsienica, tym bardziej stabilny pojazd. Warto zwrócić uwagę, czy skuter śnieżny jest wyposażony w bieg wsteczny z oczywistych względów. Istotny jest także rozrusznik elektryczny dobrej jakości. Jeśli chodzi o samą markę skutera, bierzmy pod uwagę, czy ma ona rozwiniętą sieć serwisową w kraju, by w razie awarii nie trzeba było przypadkiem wybierać się po pomoc fachowców do innego kraju.

Na koniec warto też wspomnieć o mocy – jeśli nasze przygody ze skuterem śnieżnym wyobrażamy sobie jako brawurową jazdę po śnieżnych terenach, moc musi być naprawdę spora. Skutery śnieżne wysokiej mocy mogą rozwinąć prędkość do nawet 150 km/h godzinę, a to naprawdę sporo. Trzeba dodać, że do prowadzenia skutera śnieżnego nie jest wymagane prawo jazdy i nie ma też obowiązku ich rejestracji, zawsze jednak należy zachować rozsądek.