15 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Na jakich materiałach można umieszczać nadruki?

Najpopularniejszą metodą nanoszenia druku jest druk sitowy, inaczej zwany sitodrukiem. Ta metoda wykonywania nadruków ma również inne zastosowania, pozwala bowiem na uszlachetnienie nadrukiem znacznie więcej rodzajów powierzchni niż tylko tekstylia. Uniwersalność sitodruku oraz jego niska cena sprawiają, że jest on wciąż bardzo popularny i chętnie używany.

Na jakich materiałach można wykonać nadruk?

Warto wspomnieć, że sitodruk wykorzystuje się zarówno do druków jednobarwnych, jak i wielokolorowych. Ten typ druku narzuca bardzo wiele ograniczeń w związku z tym, co chce się wydrukować. Ma na to wpływ przede wszystkim sposób nakładania kolorów. W sitodruku każdy odcień musi być nakładany oddzielnie, na osobnej matrycy i za pomocą osobnego ruchu maszyny.

Druk sitowy nadaje się do znakowania powierzchni wielkoformatowych. Z jego pomocą możliwe jest oznakowanie plakatów reklamowych, etykiet i innych pakerów, tekstur bądź płyt wykonanych z tworzywa sztucznego. Co ciekawe, sitodrukiem można oznakować także powierzchnie cylindryczne, do których zalicza się chociażby długopisy reklamowe, parasole i pojemniki na butelki. Druk sitowy przyjmie się również na tworzywach sztucznych, drewnie oraz bawełnie.  Z tego też względu sprawdzi się fenomenalnie przy uszlachetnianiu drukiem toreb, czapek oraz różnego rodzaju gadżetów reklamowych.

Sitodruk to jedna z najtańszych, najbardziej uniwersalnych i najtrwalszych metod znakowania odzieży oraz gadżetów. Co ważne, sitodruk jest atrakcyjny cenowo dla małych, średnich i dużych nakładów, co tylko przemawia na jego korzyść.

Jak nadruk nanoszony jest na materiał?

Proces rozpoczyna się od nałożenia szablonu na drobną siatkę, której układ oczek można porównać do pikseli. Siatka ta może być wykonana z różnych materiałów –  tekstyliów, metalu bądź włókien syntetycznych. Aby wydrukować pożądaną grafikę, oczka siatki są kolejno otwierane bądź zasłaniane, w związku z czym nie przepuszczają farby.  Kolory są zazwyczaj tłoczone za pomocą wysokiego ciśnienia. Po zakończeniu druku, gotową grafikę utwardza się za pomocą specjalnych lamp, aby zwiększyć jej trwałość i zapobiec przedwczesnemu ścieraniu się.

Za pomocą sitodruku drukuje się jednym kolorem za jednym razem – każdy kolor to osobna warstwa. Ponadto sitodrukiem można drukować zarówno na belkach materiału, przy czym wówczas używa się sita rotacyjnego, lub na gotowych elementach odzieży, takich jak koszulki, torby bądź kalendarze, ulotki, koperty – odpowiada pracownik drukarni Tomex, specjalizującej się w druku sitowym i uszlachetnianiu nadrukami rozmaitych materiałów.

Sitodruk najlepiej sprawdza się przy drukowaniu prostych kształtów z małą ilością kolorów. Ponadto dzięki odpowiednim procesom naświetlania, wysokiej jakości użytych farb oraz odpowiedniemu suszeniu możliwe jest osiągnięcie wysokiej klasy nadruku, którego nie sposób będzie zetrzeć lub sprać.