14 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Na czym polega udrażnianie przewodów kominowych?

Utrzymanie prawidłowego ciągu wewnątrz przewodu kominowego jest niezbędne, by zapewnić optymalne spalanie paliwa oraz bezpieczeństwo domowników. W tym celu od czasu do czasu należy przeprowadzić kontrolę komina, a w razie konieczności udrożnić go. Na czym ta czynność polega? Czy możemy wykonać ją osobiście, czy będziemy potrzebować do tego pomocy wykwalifikowanego kominiarza?

Udrażnianie komina krok po kroku

Pierwszym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie kotłowni oraz samego kotła. Aby zapobiec nadmiernemu zanieczyszczeniu pomieszczenia sadzą, która będzie usuwana z komina, należy je zabezpieczyć, np. przy użyciu folii malarskiej. Następnie należy odłączyć kocioł od komina poprzez demontaż czopucha i zatkać powstały otwór. Kolejne etapy prac odbywają się już na dachu domu – żeby udrożnić komin musimy dostać się do jego wylotu. W tym celu można użyć specjalnych łat kominiarskich.

Właściwe udrażnianie przewodu komina polega na wprowadzeniu do niego szczotki o wymiarach i kształcie adekwatnych do przekroju przewodu – mówi mistrz kominiarski Janusz MitasPonadto należy pamiętać o tym, by szczotka została wykonania z odpowiedniego materiału – wprowadzenie drucianej szczotki do przewodu z blachy może powodować rysowanie i uszkadzanie materiału. Szczotka dodatkowo obciążona jest kulą o wadze około 3 kilogramów, która zapewnia łatwiejsze przechodzenie przez całą długość przewodu. Kominiarz wykonujący pracę na przemian opuszcza i podnosi szczotkę, w ten sposób usuwając zanieczyszczenia osadzające się na ściankach przewodu. Praca ta wykonywana jest aż do momentu, w którym opadanie szczotki staje się całkowicie płynne – oznacza to, że przewód jest drożny. Czasem zdarza się, że w komin będzie zapchany zanieczyszczeniami, których nie da się usunąć szczotką, np. gruzem – w takim przypadku konieczne może się okazać rozkucie komina. Na koniec prac zanieczyszczenia usunięte z komina zostają zebrane, a sam kom zostaje z powrotem połączony z kotłem.

Udrażnianie komina – samemu, czy z pomocą kominiarza?

Udrażnianie komina jest pracą, którą możemy wykonać osobiście, jeśli jesteśmy właścicielami domu, bądź też skorzystać z usług wykwalifikowanego kominiarza? Pierwsze rozwiązanie jest z pewnością tańsze – nasze jedyne koszty to zakup odpowiednich narzędzi oraz czas, który poświęcimy na wykonanie zadania. Czy jednak warto decydować się na taką oszczędność? Doświadczenie i fachowa wiedza kominiarza daje nam gwarancję, że zadanie to zostanie wykonane w sposób rzetelny, dokładny i bezpieczny. Ponadto po każdym czyszczeniu kominiarz wystawia protokół wykonania pracy – dokument ten może będzie nam niezbędny, jeśli komin ulegnie uszkodzeniu lub dojdzie do zapalenia się sadzy. Będzie on stanowił podstawę do uzyskania odszkodowania za potencjalne szkody.