10 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Na czym polega udrażnianie kanalizacji?

Kanalizacja to jeden z najważniejszych systemów miejskiej infrastruktury, dlatego udrażnianie kanalizacji powinno być przeprowadzane regularnie. Wyzwaniem jest sama budowa systemu, na który składają się rury, kolektory i koryta, których zadaniem jest sprawne odprowadzanie ścieków. Jeśli kanalizacja nie jest dobrze konserwowana, może to przysporzyć problemów.

Jak prawidłowo eksploatować kanalizację?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o tym, że użytkowanie kanalizacji korzystnie przekłada się na jakość i komfort życia wielu osób. Nie ma też nic dziwnego w tym, że całe sieci rur kanalizacyjnych są dziś poprowadzone niemalże wszędzie.

Tym większym wyzwaniem staje się więc eksploatacja systemu. Dlatego kluczem do sukcesu jest korzystanie z fachowej wiedzy firm oferujących czyszczenie i udrażnianie kanalizacji.

Istnieje kilka metod udrażniania. Każda z nich ma swoją charakterystykę oraz wady i zalety. Na czym polega każda z nich?

Udrażnianie kanalizacji metodą ciśnieniową

Do pierwszych popularnych metod udrażniania zalicza się metoda ciśnieniowa, zwana hydrodynamiczną. Pozwala ona na usuwanie ze ścianek rur osadów chemicznych, w tym tłustych i nie tylko. Opiera się ona na zastosowaniu wody pod wysokim ciśnieniem.

W tym celu używa się specjalnego pojazdu z pompą, przez którą tłoczy się płyn. Silny strumień wody działa na zanieczyszczenia bezpośrednio i z dużą siłą, co sprawia, że odrywają się one od ścianek. Przy czym zastosowanie optymalnego rodzaju dyszy czyszczącej pozwala na oczyszczenie rur o średnicy od 50 do 600 mm.

Zalegające nieczystości niemal natychmiast zostają rozbite i usunięte. Następnie są albo wypłukane do studni rewizyjnej (skąd odprowadzane są do beczki pojazdu), albo – jeśli są to kamienie i gruz – wybiera się je za pomocą specjalnych narzędzi.

Ta metoda sprawdzi się w przypadku kanalizacji deszczowej, sanitarnej, studzienek oraz zbiorników. Technika ta stosowana jest także w przypadku przyłączy, rurociągów w halach produkcyjnych, magazynach i piwnicach oraz zewnętrznych kolektorów – wyjaśnia ekspert z firmy Aqua-Kret – Tomasz Palmowski Usługi Hydrauliczno-kanalizacyjne.

Udrażnianie kanalizacji metodą mechaniczną

Kolejną popularną techniką jest metoda mechaniczna, która opiera się na wprowadzaniu do rur specjalnej spirali, obracającej się z dużą prędkością.

Po wprowadzeniu do kanału spirala rozdrabnia zanieczyszczenia. Mogą to być zarówno zanieczyszczenia mechaniczne (np. korzenie drzew), jak i chemiczne (typu tłuszcz lub lepik). Ponieważ element jest elastyczny i wyposażony w małe sprężyny, jest on w stanie dotrzeć do najmniejszych zakamarków.

Co ważne, taka metoda sprawdzi się w przypadku instalacji wewnętrznych i przewodów o średnicy nieprzekraczającej 150 mm. Przy rurach betonowych korzysta się już ze specjalistycznego urządzenia zwanego przepychaczem sprężynowym.

Czy każde udrażnianie kanalizacji jest tak samo efektywne?

Każda z opisanych wyżej metod skupia się wokół usunięcia powstałych zatorów. Natomiast dobór odpowiedniej metody oraz typ urządzenia czyszczącego odbywają się ze względu na wymiar rurociągu, oraz stopień jego zanieczyszczenia. Od tego, czy właściwie dobierze się metodę udrażniania, zależy jej efektywność.

Generalnie jednak, dobrze jest zaufać wyspecjalizowanej firmie, która oferuje kompleksowe usługi wodno-kanalizacyjne. Wiedza i doświadczenie ekspertów na pewno zaowocują szybko i sprawnie rozwiązanym problemem.