23 października 2019

Kategoria:
Inne

Na czym polega sublimacja?

Metoda sublimacji umożliwia nanoszenie wielokolorowego nadruku wysokiej jakości na wybrane tkaniny oraz różnego rodzaju przedmioty. Dzięki niej można drukować skomplikowane grafiki jak np. zdjęcia. Druk sublimacyjny wykorzystuje się przede wszystkim do oznaczania odzieży sportowej, a także gadżetów reklamowych. Metoda ta pozwala także na zadrukowanie całej powierzchni.

Czym jest sublimacja?

Pojęciem sublimacji oznacza się w fizyce i chemii przejście danej substancji ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Tę metodę wykorzystuje się m.in. jako technikę druku, która umożliwia przeniesienie wzoru wykonanego cyfrowo na koszulki, kubki lub inne przedmioty. Ze względu na jej dokładność oraz wysoką jakość wydruku, jest ona najlepszym sposobem na odwzorowanie zdjęć i skomplikowanych grafik. Sublimacja umożliwia uzyskanie wyraźnych grafik o żywych barwach. Ekspert z firmy ZoKart w Chorzowie dodaje:

Po stopieniu się z tkaniną nadruk charakteryzuje się dużą elastycznością i odpornością na zniszczenia. Sublimację stosuje się do tkanin poliestrowych lub mieszanek z ich przewagą. Nadruki są trwałe i dobrze się prezentują.

Jak krok po kroku przebiega proces sublimacji druku?

Wykonanie nadruku metodą sublimacji wymaga użycia specjalnych maszyn i akcesoriów, dlatego nie każda drukarnia będzie posiadała taką usługę w swojej ofercie. Sublimacja wymaga wykorzystania specjalnych farb sublimacyjnych, które przenoszone są na papier transferowy. Transfer przeprowadza się za pomocą pras. Sam wzór drukuje się w odbiciu lustrzanym na drukarce atramentowej z głowicą piezoelektryczną. Przedmiot musi być pokryty papierem poliestrowym. W zależności od rodzaju nadruku, różne może być ciśnienie, temperatura czy czas. Warto także dodać, że zadrukowanie powierzchni zależne jest od rozmiarów prasy. Sublimacja korzysta z palety CMYK, czyli pełnych kolorów w przejściu totalnym, co pozwala na odwzorowywanie nawet wielokolorowego projektu graficznego.

Gdzie wykorzystuje się tę metodę?

Możliwość drukowania na tkaninach poliestrowych sprawia, że często używa się jej do znaczenia strojów sportowych. Nie nabierają one znaczącej sztywności w miejscach zadruku. Za pomocą druku sublimacyjnego można także nakładać grafiki na kubki, smycze, torby, podkładki pod mysz, puzzle i inne gadżety. Jest to doskonały sposób reklamy polegający na nanoszeniu swojego logo. Warto dodać, że sublimacja umożliwia drukowanie całej powierzchni ubrania czy gadżetu, co sprawia, że daje bardzo duże możliwości i szerokie pole do popisu dla projektantów.