Zabieg sterylizacji psa
17 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Na czym polega różnica między kastracją a sterylizacją?

Kastracja i sterylizacja to zabiegi, których wspólną cechą jest to, że zwierzę nie może się potem rozmnażać. Coraz częściej właściciele pupili decydują się na taką operację, aby w domu nie pojawiło się więcej zwierząt. Niektórzy uważają, że te zabiegi polegają na tym samym, co jest błędnym rozumowaniem. Jakie są różnice między kastracją a sterylizacją zwierzęcia?

 Czym jest sterylizacja?

Sterylizacja to zabieg chirurgiczny, w wyniku którego organizm nie ma możliwości zapłodnienia lub zajścia w ciążę. U samców polega na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów bez usuwania jąder. U samic są podwiązywane lub przecinane jajowody, ale nie są wycinane jajniki. Choć utarło się tradycyjne mówienie, że sterylizacja to usunięcie jajników u macicy u samicy (kotki, suki).

Czym jest kastracja?

Kastracja polega na chirurgicznym usunięciu gonad. U samców wycina się jądra, a u samicy jajniki oraz dodatkowo macicę, aby uniknąć powikłań po operacji. Przez to organizm zwierzęcia nie wytwarza hormonów płciowych. Powoduje to, że nie występują cykle płciowe, gotowość płciowa oraz zachowania takie jak znaczenie terytorium, walki o
terytorium lub samice.

Kiedy wykonać zabieg?

Sterylizacja i kastracja powinny być wykonane w określonym czasie. Pierwszy rodzaj zabiegu wykonywany jest u samców między 6. a 12. miesiącem życia lub później. U samic przeprowadzany jest kilka tygodni po pierwszej rui lub później. Kastrację wykonuje się u psów i kotów, które mają mniej niż 1,5 roku. Do tego zabiegu mogą też istnieć wskazania lekarskie. Przykładem tego jest u osobników młodych niezstąpienie jąder do moszny. Pozostają one w jamie brzusznej lub uwięzione zostały w kanale pachwinowym (w późniejszym wieku takie jądra zwykle stają się nowotworem).

Wskazaniem często jest też nadpobudliwość zwierzęcia, która znacznie zmniejsza się po kastracji. Innym wskazaniem na przykład u starszych psów jest przerost prostaty, nowotwory jąder, jajników lub gruczolaki okołoodbytowe. Dodatkowo kastracja może być terapią przy niektórych schorzeniach endokrynologicznych (np. zależne od hormonów problemy skórne). Przed zabiegiem należy pupila odpowiednio przygotować.

Jak mówi ekspert z Lecznicy weterynaryjnej MatuszewscyZabieg kastracji i sterylizacji powinien być wykonany przez weterynarza w lecznicy. W dniu operacji nie należy karmić zwierzęcia około 10 godzin przed zabiegiem oraz  na 2 godziny przed nie podawać wody. Po wykonaniu kastracji lub sterylizacji pupil może zostać w lecznicy lub możemy go
zabrać do domu, ale musimy to wcześniej zgłosić, aby weterynarz podał zwierzęciu antidotum na narkozę. Po 2 – 3 dniach należy zgłosić się na wizytę w celu podania antybiotyku oraz zdjęcia opatrunku.

Taka operacja może mieć także skutki uboczne. Zwierzę po zabiegu czasami wymiotuje w pierwszym dniu. Szczególnie koty mogą z czasem przytyć co jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Wiąże się to z mniejszą ruchliwością zwierzęcia i domowym trybem życia, dlatego warto nauczyć pupila stałych pór posiłków i ściśle określonych porcji jedzenia.