trumna
24 stycznia 2022

Kategoria:
Inne

Na czym polega przygotowanie ciała zmarłego do pochówku?

Ostatni wizerunek zmarłego bardzo często pozostaje w pamięci żałobników już na zawsze. Dlatego też bardzo ważnym elementem organizacji pogrzebu jest odpowiednie przygotowanie ciała. Takie czynności nie ograniczają się jedynie do ubrania zwłok czy makijażu pośmiertnego twarzy. Chcesz dowiedzieć się, na czym dokładnie polega przygotowanie ciała zmarłego do pochówku? Przeczytaj o tym w artykule.

Kto może przygotować ciało zmarłego do pochówku?

Pogrzeb to ostatni czas, kiedy bliscy i krewni mogą pożegnać się w uroczysty sposób ze zmarłym. Dlatego też bardzo istotne jest, by w czasie ceremonii oblicze osoby zmarłej, jak najwierniej odpowiadało temu, które jest w pamięci żałobników. Niestety, po śmierci ludzkie ciało bardzo szybko się zmienia. Przywrócenie ciału pożądanego wyglądu jest możliwe tylko dzięki określonym czynnościom.

Przygotowaniem zwłok zmarłego do pochówku zajmują się najczęściej pracownicy domów pogrzebowych. Posiadają oni odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w tym zakresie, dzięki czemu mogą przeprowadzić wszelkie niezbędne zabiegi. Takie profesjonalne działania sprawiają, że  ciało zmarłego w czasie uroczystości wygląda naturalnie, niczym podczas snu.

Przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu: krok po kroku

Zwłoki są zwykle transportowane do chłodni przez wybrany zakład pogrzebowy, jak np. Anioł – Kompleksowe Usługi Pogrzebowe. Tam poddawane są wszelkim zabiegom, które mają jak najlepiej przygotować ciało zmarłego do ceremonii pochówku.

Jeśli zmarły zginął w wypadku, praca nad ciałem będzie wymagała większego wysiłku. Także długotrwała, wyniszczająca choroba może znacząco wpłynąć na pośmiertny wizerunek zmarłego. Wówczas konieczne może być balsamowanie zwłok przy użyciu specjalnych preparatów. Ma ono na celu spowolnić proces rozkładu ciała. Niezbędna może być także rekonstrukcja zwłok, która pozwala przywrócić dawny wizerunek zmarłego.

Tradycyjne przygotowanie ciała osoby zmarłej do pochówku to przede wszystkim toaleta pośmiertna, która obejmuje między innymi mycie ciała, dezynfekcję, zakładanie opatrunków, zamykanie ust oraz oczu. Toaleta pośmiertna obejmuje także obcinanie paznokci, golenie zarostu czy układanie włosów.

Często niezbędne jest także wykonanie pośmiertnego wizażu, który zatuszuje zmiany na odkrytych częściach ciała zmarłego. Pozwala on także nadać skórze odpowiedni, naturalny koloryt. U zmarłych kobiet, na życzenie najbliższych, wykonuje się często również inne elementy makijażu. Czynności przy zmarłym obejmują także całościowy ubiór zwłok.