wentylacja
6 maja 2020

Kategoria:
Inne

Na czym polega projektowanie wentylacji?

Wentylacja, która została w odpowiedni sposób zaprojektowana, zapewnia właściwy dostęp świeżego powietrza do budynku. Zachowanie stałej cyrkulacji powietrza przekłada się nie tylko na prawidłowy poziom wilgoci, ale również zmniejsza ryzyko pojawienia się we wnętrzu niepożądanej pleśni, czy grzybów. Na czym polega projektowanie wentylacji i jak wygląda cały proces?

Projektowanie wentylacji – na co zwrócić szczególną uwagę?

Proces projektowania instalacji wentylacyjnej wymaga przestrzegania wszelkich norm, jakie przewiduje polskie prawo budowlane. Odpowiednio zaplanowana wentylacja w domu powinna być:

  • ekonomiczna – projekt musi być przemyślany w taki sposób, aby jej użytkowanie nie generowało dodatkowych, zbędnych kosztów,
  • estetyczna – ważna jest przede wszystkim jakość zastosowanych elementów, które znajdują się na widoku,
  • poprawnie wykonana – popełnienie jakiegokolwiek błędu mogłoby wpłynąć na fakt, że cały system przestanie działać po bardzo krótkim czasie lub będzie całkowicie niewydajny.

Od czego rozpocząć projektowanie wentylacji?

Przy projekcie nowoczesnych instalacji wentylacyjnych – mechanicznych – konieczne jest rozpoczęcie od ustalenia miejsca, w którym ma zostać umieszczona jednostka centralna, czyli rekuperator. Jest to niezwykle istotne, gdyż jego ulokowanie ma wpływ na cały system. Bardzo ważne jest jego ulokowanie w osłoniętym, ogrzewanym pomieszczeniu. Wyjątek stanowią te rekuperatory, których producenci zezwalają na inny montaż.

Specjalista z firmy AVENT Sp. z o.o. zauważa: Przewody wentylacji powinny być prowadzone przez ogrzewane pomieszczenia lub takie, które posiadają odpowiedni poziom izolacyjny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ różnica w temperaturze powietrza i otoczenia zewnętrznego nie powinna być większa niż 12 stopni Celsjusza. W przypadku, kiedy jest ona zbyt wysoka lub też odwrotnie – za niska, konieczne jest zastosowanie dodatkowej osłony izolacyjnej. Należy pamiętać, że dostęp do przewodów nie powinien być utrudniony. Ostatnią istotną kwestią jest natomiast osobny projekt dla wwiewu, a osobny dla wywiewu powietrza.

Dlaczego wentylacja jest tak istotne niezależnie od budynku?

Projektowanie wentylacji ma na celu jest zwiększenie i poprawę wymiany powietrza we wnętrzu. Dzięki niej – zanieczyszczone gazy np. drobinkami kurzu odprowadzane są na zewnątrz. W ich miejsce dostarczane jest świeży tlen z zewnątrz.

Bardzo często, zanim powietrze zostanie doprowadzone do wnętrza pomieszczeń, przechodzi przez szereg filtrów, dzięki czemu oczyszczone jest z wszelkich zanieczyszczeń, czy pyłków. Jest to niezwykle istotne w szczególności dla alergików. Dzięki temu mogą oni uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości – szczególnie w okresach intensywnego pylenia traw i innych roślin.

Z uwagi na fakt, że poprawne działanie systemów wentylacyjnych wymaga odpowiedniego projektu – przy jego tworzeniu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która posiada stosowne doświadczenie w tym zakresie.