projektowanie-hal-produkcyjnych
21 czerwca 2016

Kategoria:
Inne

Na czym polega projektowanie hal produkcyjnych?

Decyzja o budowie własnej hali produkcyjnej to jeden z przełomowych etapów w życiu przedsiębiorstwa. Po pierwsze, pojawienie się potrzeby posiadania nowej przestrzeni produkcyjnej wynika ze wzrostu zainteresowania naszymi towarami, świadczy zatem o sukcesie w rozwoju biznesu; po drugie, oznacza sporą inwestycję, do której warto podejść z głową.

Budowa hali przemysłowej na potrzeby biznesu jest sporym wyzwaniem, wiąże się bowiem z licznymi formalnościami i szeregiem poważnych decyzji – mówi ekspert z firmy RIBET. Dlatego przystępując do tego zadania warto nawiązać współpracę z doświadczonym przedsiębiorstwem, które sprawnie przeprowadzi nas przez wszystkie etapy budowy, od uzyskania niezbędnych zezwoleń, przez wzniesienie budynku po wykończenia.

Zanim zainwestujesz pieniądze

Zlecenie wykonania całości budowy hali jednej firmie, oprócz oczywistej wygody, ma jeszcze jedną istotną zaletę, którą jest możliwość precyzyjnego przewidywania kosztów. Firmy zajmujące się kompleksową realizacją budowy, przygotowują całościowy kosztorys inwestycji, co jest niemożliwe w przypadku podzielenia etapów projektowania i budowy między różne firmy. Co rozumieć przez kompleksową realizację budowy?

Wizja i projekt hali

Trudne decyzje towarzyszą nam już od samego początku, ale trafne wybory będą owocowały późnej. Prace architekta muszą zatem być poprzedzone szczegółowym wywiadem, dotyczącym przyszłych zastosowań hali i oczekiwań wobec niej. Dopiero na tej podstawie firma budowlana i inwestor mogą zdecydować w jakim systemie będzie prowadzona budowa.

Obecnie największym uznaniem cieszą się hale stalowe, wciąż jednak zdarzają się sytuacje, w których lepszą opcją będzie budowa murowana, żelbetonowa lub w systemie mieszanym.

Akceptacja projektu architektonicznego

Poznawszy oczekiwania klienta, architekci mogą przystąpić do pracy. Gotowe propozycje są prezentowane zamawiającemu. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu wykorzystywanemu przez najlepsze biura projektowe klienci mają możliwość zapoznania się z przejrzystymi wizualizacjami w technice 3D. Akceptacja projektu to zielone światło do rozpoczęcia formalności, czyli uzyskania pozwolenia na budowę – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa RIBET.

Formalności związane z budową hali

Gotowy projekt architektoniczno-budowlany umożliwia przystąpienie do najbardziej żmudnej części realizacji, czyli załatwiania formalności. Przed przystąpieniem do pracy w terenie niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę w odpowiednich urzędach.

Ilość i rodzaj wymaganych dokumentów różni się w zależności od przeznaczenia hali, a obowiązek skompletowania ich warto przerzucić na barki firmy budowlanej. Tym bardziej, że projekty sanitarne, przeciwpożarowe i opinie rzeczoznawców wymagane przez urzędy mogą mnożyć się w nieskończoność.

Realizacja projektu budowlanego

Po uzyskaniu zezwolenia na budowę możemy przystąpić do dzieła. Pamiętaj, że na tym etapie również nie można zaniedbać formalności. Upewnij się, że firma realizująca zlecenie prowadzi dziennik budowy. W zależności od technologii, w jakiej powstaje twoja hala, pomieszczenia będą gotowe do użytku w ciągu kilku do kilkunastu miesięcy.