31 maja 2020

Kategoria:
Inne

Na czym polega projektowanie 3D BIM?

W dobie zaawansowanych technologii komputerowych trudno wyobrazić sobie projektowanie bez wykorzystania odpowiednich programów. Celowo na wstępie mówimy o projektowaniu ogólnie, bo przecież komputerowo projektujemy i delikatną odzież, i potężne stacje kosmiczne. W naszym artykule skoncentrujemy się jednak konkretnie na wykorzystywaniu projektowania 3D BIM przez nowoczesnych architektów.

Czym jest BIM?

Building Information Modeling (BIM) to termin oznaczający modelowanie informacji o budynku. Używamy go w odniesieniu do programów wykorzystywanych do projektowania, które pozwalają tworzyć trójwymiarowe modele budynków, odwzorowujące wszystkie ich elementy składowe wraz z właściwościami. O proste wyjaśnienie, na czym polega projektowanie 3D BIM, poprosiliśmy przedstawicieli firmy Akint z Warszawy. Wyobraźmy sobie, że w nowoczesnym oprogramowaniu komputerowym tworzymy trójwymiarowy model domu jednorodzinnego. Dzięki BIM możemy obiektowi nadać nie tylko odpowiednie wymiary i kształty, zobrazować, zwizualizować go sobie. Wyobraźmy sobie tylko jeden przykładowy element – ścianę frontową z drzwiami i oknem. Wykorzystując nowoczesny program, możemy wybrać, z jakiego materiału ściana zostanie zbudowana (od konstrukcji nośnej, przez termoizolację, po wykończenie włącznie) oraz jakiej stolarki użyjemy – zarówno wykorzystanym materiałom, jak i elementom stolarki, nadajemy konkretne właściwości, parametry. Po co? – Wyjaśnijmy w dalszej części artykułu.

Co nam daje projektowanie 3D BIM?

Dla klienta naszego przykładowego domu jednorodzinnego istotne są nie tylko gabaryty, układ i design budynku. Do architektury i budownictwa podchodzimy coraz świadomiej, od początku mając na uwadze, ile będzie kosztowała nas eksploatacja domu. I w tym między innymi tkwi istota projektowania 3D BIM. Dzięki stworzeniu modelu domu możemy sprawdzić nie tylko to, ile wyniesie koszt budowy domu (materiały i robocizna razem), ale też, jakie będą koszty jego eksploatacji. Model pozwala ocenić wydajność energetyczną budynku, zanim ten jeszcze powstanie. Architekt, projektant, dzięki modelowi jest w stanie odpowiedzieć klientowi na wiele różnych pytań, mając wiarygodne potwierdzenie. Pytania mogą być różne, na przykład czy naprawdę opłaca się zainwestować w energooszczędną, ale znacznie droższą stolarkę budowlaną? Jak zmieni się wydajność energetyczna budynku, jeśli zdecydujemy się na inne materiały albo na inny rodzaj ogrzewania?

Na koniec warto wspomnieć, że model 3D BIM może być przydatny również po zakończonej budowie, choćby przy wykonywaniu różnego rodzaju analiz.