24 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Na czym polega obróbka CNC?

Nowoczesne zakłady przemysłowe inwestują coraz częściej w wydajne rozwiązania, które bazują na nowoczesnych technologiach i urządzeniach pozwalających znacznie zwiększyć ich efektywność. Stąd też tak popularna stała się obróbka CNC, czyli specjalistyczna obróbka skrawaniem. Jej dokładność, nieporównywalna z innymi typami obróbek metali, i nienaganna precyzja są gwarancją satysfakcji nawet najbardziej wymagającego klienta.

Obróbka CNC – charakterystyka

Obróbka CNC wykonywana jest przy użyciu zaawansowanego urządzenia wyposażonego w mikrokomputer, który, odpowiednio zaprogramowany, zapewnia usuwanie nawet najdrobniejszych części materiałów. Jak mówią specjaliści z Somet, obróbkę CNC najczęściej stosuje się w tokarkach oraz frezarkach. Cały proces można podzielić na trzy etapy. To:

  • projektowanie komputerowe,
  • przetwarzanie projektu,
  •  wykonanie danego elementu.

We wczesnej fazie programowania urządzeń CNC, bierze się pod uwagę rodzaj obrabianego materiału, dostępne narzędzia skrawające oraz techniczne możliwości obrabiarki. Dane wprowadzone w ten sposób do tokarki lub frezarki są zapamiętywane. Dzięki temu produkcja kolejnych powtarzalnych elementów będzie przebiegać znacznie szybciej i nie będzie wymagała przerw.

Zalety obróbki CNC

Dlaczego obróbka CNC to najlepsza metoda obróbek metali? To gwarancja precyzji, wydajności i wysokiej dokładności. Dzieje się tak głównie ze względu na komputerową szczegółowość – podczas programowania urządzenie analizuje kilka czynników jednocześnie. Uwzględnia zarówno rodzaj obrabianego materiału, chropowatość, jak również oczekiwania konkretnego klienta.

Jakie są inne atuty obróbki CNC?

  •  Możliwości zapamiętywania danych – dzięki temu można seryjnie wykonywać dane elementy, zyskując mnóstwo czasu, w porównaniu do urządzeń sterowanych ręcznie.
  • Małe koszty – w przypadku obsługiwanych manualnie maszyn należy wliczyć w koszty błędy, które może popełnić operator. Sprawia to, że wiele materiałów może zostać nieprawidłowo wyciętych, co skutkuje ich zmarnowaniem, więc nie nadają się one już do dalszej obróbki. Precyzyjność metody obróbki CNC sprawia, że materiał w prawie każdym przypadku jest obrobiony prawidłowo. Daje to także powtarzalność – każdy kolejny element będzie dokładnie taki sam.

Obróbka metali CNC jest powszechnie wykorzystywana w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, ponieważ niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Inwestycja w tego rodzaju technologie kosztuje nieco więcej, jednak jest opłacalna i zwraca się niezwykle szybko.