4 czerwca 2019

Kategoria:
Inne

Na czym polega napełnianie aerozoli?

Aerozole wykorzystywane są przez różnorodne branże, między innymi kosmetyczną, farmaceutyczną czy branżę chemii gospodarczej i przemysłowej. Aerozol to stałe lub płynne cząsteczki rozpylone w środowisku gazowym. Ale potocznie większość z nas przez ten termin rozumie dozowniki czy butelki ze sprayem. Dowiedzmy się więc, jak przebiega ich napełnianie.

Czy to bezpieczne?

Wielu z nas uważa, że dezodoranty, odświeżacze powietrza, lakiery w formie sprayu są nieprzyjazne dla środowiska. Przekonanie to wzięło się stąd, iż pierwsze aerozole produkowane były z zastosowaniem freonów jako tzw. środka napędowego. Cząsteczki freonów, niewiele ponad 50 lat od ich odkrycia i rozpowszechnienia w produkcji m.in. właśnie aerozoli, okazały się szkodliwe dla środowiska. Ich emisja przyczynia się bowiem do zanikania znajdującej się w atmosferze warstwy ozonowej. Freony nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, jednak zmniejszona warstwa ozonu powoduje, że większa ilość promieniowania ultrafioletowego dociera do powierzchni ziemi. Jest to szkodliwe dla naszej skóry, systemu immunologicznego, wpływa na rozwój nowotworów skóry i zaćmy.

Ale dosyć tego straszenia! Od lat 90. freony zostały prawie całkowicie wyeliminowane z produkcji aerozoli. Zostały zastąpione gazami takimi jak propan, butan, ale także azot, dwutlenek węgla, podtlenek azotu i powietrze. Dobór gazów wytłaczających (propelentów) zależy od rodzaju rozpylanego preparatu, jego właściwości fizykochemicznych oraz pożądanych właściwości aerozolu.

Jak to działa?

Klasyczne produkty w sprayu składają się z metalowego pojemnika (puszki stalowe, aluminiowe), zaworu, aplikatora i wieczka. Ich zawartość tworzy aktywny składnik oraz skompresowany gaz. Gaz znajduje się na górze pojemnika, ciecz na dole, a niektóre substancje aktywne tworzą z gazem mieszaninę (np. środki owadobójcze). Zawory szczelnie zamykają aerozol i po naciśnięciu umożliwiają rozpylenie i odpowiednie dozowanie substancji – ciśnienie gazu wypycha produkt przez rurkę do wylotu. Aerozole powstają przy użyciu wyspecjalizowanych i zautomatyzowanych linii produkcyjnych.

Najnowsza technologia wytwarzania aerozoli nosi nazwę bag-on-valve (dosłownie „torebka na zaworze”). Jak mówi ekspert z firmy WATS z Mysłowic, zajmującej się produkcją aerozoli od 30 lat:

W pojemniku umieszcza się torebkę z zaworem aerozolowym. Cały pojemnik napełniany jest gazem (np. sprężonym powietrzem), który otacza torebkę. Zawór zaciska się na pojemniku, szczelnie zamykając sprężone powietrze wewnątrz pojemnika. W torebce poprzez zawór umieszcza się produkt do rozpylania. Naciśnięcie dozownika powoduje ściskanie torebki przez sprężanie gazu. Produkt może wydostawać się w postaci sprayu, pianki albo żelu.

Plusem tego rozwiązania jest odseparowanie produktu od gazu pędnego i zachowanie wszystkich jego właściwości, a także możliwość stuprocentowego opróżnienia pojemnika. Produkty w aerozolu, dzięki szczelności pojemników są trwałe oraz doskonale chronione przed zanieczyszczeniami.