filtracja-wody
22 maja 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega nanofiltracja wody?

Nanofiltracja to jedna z najnowocześniejszych metod uzdatniania wody. Opiera się ona na nanotechnologii i daje bardzo wysoką jakość wody, która po uzdatnieniu zachowuje najbardziej wartościowe i naturalne związki mineralne. Ponadto nanofiltrację cechuje znacznie niższy niż w przypadku odwróconej osmozy odrzut do kanalizacji. Na czym polega ta technika? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Na jakiej zasadzie działa nanofiltracja wody?

Nanofiltracja jest procesem filtracji membranowej, w którym siłą napędową jest ciśnienie transmembranowe, czyli różnica ciśnień pomiędzy dwiema stronami membrany. Jak to działa? Otóż pod wpływem ciśnienia, znajdującego się w sieci wodociągowej, woda przepływa przez cienkie pory na drugą stronę membrany nanofiltracyjnej, w strefę ciśnienia o wiele niższego. Tego typu membrana potrafi rozpoznać nie tylko rozmiar jonów obecnych w wodzie, ale również ich rodzaj – mogą one być jedno- lub wielowartościowe. W jej wnętrzu zbierają się grupy cząstek stałych, co powoduje, że między składnikami płynu i powierzchni membrany powstają siły odpychania i przyciągania (oddziaływania elektrostatyczne), powodujące działanie jonoselektywne. Jony pierwiastków powinny przedostać się przez membranę, ale wspomniany współczynnik odrzutu chlorków i siarczanów wynosi ok. 90%.

Jakie zadanie mają filtry wstępne w systemie nanofiltracji?

Membrana jest najważniejszym elementem wchodzącym w skład systemu do nanofiltracji wody. Oprócz niej znajdują się w nim dodatkowe filtry wstępne (wkład piankowy i węglowy), filtry po membranie, zbiornik ciśnieniowy, ogranicznik przepływu, który zmniejsza odrzut wody, przyłącze odrzutu wody do kanalizacji, wylewka oraz pompa zwiększająca ciśnienie. Wymienione na początku filtry wstępne służą do oczyszczania wody przed skierowaniem jej do membrany systemu nanofiltracyjnego. Jest to pierwszy etap filtracji, który usuwa z wody relatywnie największe zanieczyszczenia. Bez tej czynności, po skierowaniu mocno zanieczyszczonej wody na precyzyjny filtr, mógłby on ulec zapchaniu i nadawałby się do częstej wymiany.

Filtry wstępne z korzyścią wpływają na cały system nanofiltracyjny, ponieważ membrany są bardzo czułe na chlor, przez co szybko niszczą się pod jego wpływem – wyjaśnia specjalista firmy Global Water Spółka z o.o., która zajmuje się zarówno sprzedażą, serwisem, jak i montażem systemów uzdatniania wody. – Należy również pamiętać, że nanofiltracja jest bardziej wymagająca, jeśli chodzi o warunki pracy, niż ultrafiltracja lub mikrofiltracja i warto przed jej zastosowaniem zapoznać się z wymaganiami producenta membrany na temat jakości wody.