14 maja 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega logistyka kontraktowa?

Logistka kontraktowa to znakomita alternatywa dla samodzielnie przeprowadzanych działań z zakresu magazynowania i dystrybucji towarów. Zarządzanie tymi operacjami na własną rękę wymaga wiedzy, czasu i pieniędzy. Decydując się na logistykę kontraktową możemy liczyć na kompleksową obsługę zyskując powierzchnię magazynową i lepsze warunki składowania oraz dystrybucji towarów.

Logistyka kontraktowa – zakres i cele

Logistyka kontraktowa to kompleksowa usługa logistyczna polegająca na zarządzaniu wszelkimi operacjami związanymi z magazynowaniem i dystrybucją towarów. W zakres tych działań wchodzą operacje również z zakresu logistyki zwrotów czy procesów zaopatrzeniowych. Co dokładnie obejmuje logistyka kontraktowa?

  • Wyładunek i dekonsolidacja towaru;
  • Składowanie towaru – magazynowanie, sortowanie, inwentaryzacja;
  • Przygotowywanie zleceń – przepakowywanie, kompletacja, konfekcjonowanie, oznaczenie i zabezpieczenie ładunku;
  • Obsługa posprzedażowa, logistyka zwrotów.

Oprócz tego logistyka kontraktowa może obejmować dodatkowe usługi, takie jak foliowanie, etykietowanie towarów czy copacking. Warto przy tym zaznaczyć, że kompleksowa realizacja usług logistyki kontraktowej wymaga zastosowania nowoczesnych technologii, w tym zaawansowanych systemów informatycznych do zarządzania magazynami, urządzeń do transportu czy pakowania. Wszystko to umożliwia sprawne i bezpieczne zarządzanie operacjami magazynowymi i dystrybucyjnymi.

Zalety logistyki kontraktowej

Dlaczego warto korzystać z tego typu usług logistycznych? Logistyka kontraktowa to oszczędność czasu i pieniędzy, a przy tym lepsze efekty działań związanych z magazynowaniem i dystrybucją. – Odpowiada specjalista reprezentujący Centrum Logistyczne DMT pod Warszawą.

Przede wszystkim odchodzą wszelkie koszty związane z utrzymaniem i zarządzaniem powierzchnią magazynową. Poza tym dobra lokalizacja magazynu, jaką powinny zagwarantować renomowane centra logistyczne, to też tańsze i szybsze dostawy. Decydując się na outsourcing usług logistycznych możemy liczyć na pełne bezpieczeństwo przechowywanych towarów, jak i transportowanych ładunków, a to dzięki odpowiednim warunkom, m. in. utrzymywaniu właściwej temperatury i higieny w miejscu składowania, a także dobrze dobranym ubezpieczeniom i nowoczesnym systemom czujek oraz monitoringu. Ponadto zaawansowany system przepływu informacji pozwala na bieżąco monitorować stany magazynowe oraz lokalizację towarów. Wszystko to sprawia, że logistyka kontraktowa jest wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców.