konserwacja podnośników
18 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Na czym polega konserwacja podnośników?

Sprawność każdej maszyny to w dużej mierze efekt umiejętnej konserwacji – nie inaczej jest w przypadku podnośników. Pod pojęciem konserwacji rozumieć należy szereg czynności, które mają zabezpieczyć urządzenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, zapewnić mu sprawność oraz maksymalnie wydłużyć jego żywotność.

Oczyszczanie maszyny

Regularne usuwanie zabrudzeń z powierzchni podnośnika nie jest wbrew pozorom kwestią estetyki, lecz zapewnienia bezpieczeństwa całego urządzenia. Podczas pracy i transportu podnośnik narażony jest na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń – pyłu, drobinek asfaltu lub metalu i wielu innych – które, jeśli nie zostaną zmyte z jego powierzchni, mogą uszkodzić warstwę lakieru, zabezpieczającą metalowe części przed korozją.

Uzupełnianie ubytków malarskich

Powłoka zabezpieczająca metalowe elementy może zostać ulec zniszczeniu z różnych powodów – niekiedy przyczyną odpadania farby jest jej niska jakość lub niewłaściwy sposób malowania. Każdy zauważony ubytek powinien zostać dokładnie oczyszczony z resztek starej farby oraz – o ile zdążyło dojść do korozji – rdzy, a następnie pokryty nową farbą.

Smarowanie

Wszystkie elementy robocze powinny być dokładnie pokryte warstwą smaru, który zabezpieczy je przed zatarciami oraz korozją. Smarowanie jest szczególnie istotne w okresie przechowywania urządzeń. Do smarowania nie powinno się używać starych smarów i olejów, gdyż zawarte w nich substancją mogą powodować korodowanie metalowych elementów.

Regularne przeglądy

Dokonywanie regularnych okresowych przeglądów stanu technicznego maszyny pozwala ocenić zużycie poszczególnych jej elementów i zlokalizować te z nich, które powinny być od razu wymienione na nowe. Jest to duża oszczędność czasu, a jednocześnie pieniędzy – uszkodzone, zużyte lub wadliwe części mogą prowadzić do zniszczenia innych podzespołów, co zwiększa koszty naprawy. Ponadto uszkodzona maszyna nie jest w stanie pracować, zaplanowane zadania z jej udziałem nie mogą ruszyć z miejsca – wszystko to prowadzi do strat finansowych.

Profesjonalna konserwacja podnośników to jedna z usług firmy Naprawa Dźwigów Henryk Szokalski z Łodzi.