23 czerwca 2020

Kategoria:
Inne

Na czym polega karmienie na mokro?

Sposób karmienia trzody chlewnej  ma bezpośredni wpływ na zdrowie oraz prawidłowy przyrost masy zwierząt. Chodzi nie tylko o skład skarmianych pasz, ale również metodę ich podania – od tego w dużej mierze zależy czy podaż pokarmu utrzyma się na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz więcej hodowców decyduje się na karmienie swoich zwierząt „na mokro”. Na czym polega ta metoda, jakie są jej zalety i wady?

Czym jest karmienie na mokro?

Karmienie na mokro zdobywa coraz większą popularność, również w Polsce. Na czym to polega?

W karmieniu na mokro zamiast suchych pasz zbożowych zwierzętom podaje się płynną mieszankę odżywczą, przygotowaną z serwatki połączonej między innymi z produktami ubocznymi przemysłu zbożowego – mówi przedstawiciel firmy WesstronPożywienie jest przygotowywane za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych mieszalników, które za pomocą rur połączone są z systemem podawania karmy w chlewach.

Zalety karmienia na mokro

Taka metoda karmienia zwierząt hodowlanych ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest nią wyższa podaż karmy – innymi słowy zwierzęta chętniej spożywają płynną mieszankę, niż suchą paszę, a tym samym zachowany jest lepszy przyrost ich masy. Sama mieszanka jest dużo lepiej przyswajana przez organizm zwierząt – nie powoduje problemów układu pokarmowego, które mogą objawiać się np. biegunkami lub wrzodami żołądka. System używany w celu dostarczenie pożywienia przygotowuje mieszankę bezpośrednio przed jej podaniem, dlatego nie ma żadnego ryzyka, że półprodukty czy gotowa karma ulegną w międzyczasie zepsuciu. Samo podawanie przeprowadzane jest w sposób w pełni zautomatyzowany – proporcje składników mieszanki, jej ilość oraz godziny podawania zwierzętom są kontrolowane przez komputer zarządzający całą instalacją. Warto również wspomnieć o tym, że stosując takie rozwiązanie możemy sporo zaoszczędzić na karmieniu zwierząt, bowiem półprodukty do wytworzenia mieszanki jako odpady z produkcji innych wyrobów są tańsze, niż sucha pasza zbożowa. Karma która nie zostanie spożyta zostaje usunięta i nie wraca do instalacji, co zapobiega namnażaniu się bakterii i innych potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów.

Wady?

Głównym mankamentem metody karmienia na mokro jest konieczność wdrożenia odpowiedniego systemu, składającego się z mieszalnika oraz rozbudowanej instalacji dystrybucji. Drugi problem to fakt, że do produkcji mokrej mieszanki powinniśmy stosować półprodukty odpowiednio wysokiej jakości. Niemniej jednak sposób przygotowania i skarmiania mieszanki może przynieść nam spore oszczędności i zysk pod postacią zdrowych, prawidłowo rozwijających się zwierząt.