25 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Na czym polega iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja ciśnieniowa to nowoczesna metoda izolacji domu, która skutecznie chroni budynek przed niekorzystnym działaniem wody. Jak wiadomo, przedostająca się ciecz powoduje wilgoć, a tym samym niszczy konstrukcję. Wspomniana metoda cieszy się ogromną popularnością, gdyż pozwala skutecznie odtworzyć istniejącą hydroizolację. Czym dokładnie jest? Na czym polega jej wykonanie? Sprawdź szczegóły w poniższym artykule.

Iniekcja ciśnieniowa – najważniejsze informacje

Iniekcja ciśnieniowa obejmuje czynności polegające na wprowadzeniu w strukturę konstrukcji nieruchomości specjalistycznych preparatów chemicznych. Wykazują one działanie wiążące wodę, a w konsekwencji izolujące.

Cały proces wymaga wywiercenia w murze odpowiedniej wielkości otworów. To do nich, pod ciśnieniem, są wtłaczane odpowiednio dobrane substancje. Co ważne, każdorazowo skład preparatów jest dobierany indywidualnie – wyjaśnia ekspert z firmy zajmującej się izolacjami wodochronnymi – ATP Hydroizolacje.

Specjaliści zaznaczają, że metodę tę można stosować w wielu sytuacjach, bez względu na poziom wilgotności muru czy też grubość ścian. W przypadku występowania poważniejszych zawilgoceń konieczne może być przeprowadzenie wstępnego osuszania. Należy również pamiętać, że pomimo konieczności wykonania otworów, tego typu odbudowa hydroizolacji jest mało inwazyjna i eliminuje konieczność przeprowadzania zaawansowanych prac budowlanych.

Jak należy prawidłowo wykonywać iniekcję?

Iniekcje ciśnieniowe, tak jak wszystkie prace budowlane, powinny być wykonywane przez specjalistów. Pracownicy powinni dysponować odpowiednią wiedzą w zakresie uszczelniania i hydroizolacji budynków, gdyż proces ten nie obejmuje jedynie zaaplikowania substancji chemicznych. Konieczne jest wcześniejsze rozpoznanie struktury budynku. Dopiero na podstawie zebranych informacji dobiera się odpowiednie materiały izolacyjne i wykonuje iniekcję ciśnieniową. Ponadto, ważne jest zadbanie o:

  • wykonanie wstępnej ekspertyzy i poznanie przyczyn wystąpienia zawilgocenia,
  • dobranie najlepszych preparatów iniekcyjnych,
  • optymalne rozmieszczenie otworów w jedno- i dwurzędowej iniekcji,
  • zapewnienie właściwego kąta wiercenia,
  • równomierne wtłaczanie substancji chemicznych,
  • prawidłowe dopasowanie ciśnienia do stanu murów,
  • indywidualne dopasowanie narzędzi i akcesoriów.

Dlaczego warto wykonać iniekcję ciśnieniową?

Prawidłowo wykonana izolacja budynku pozytywnie wpływa na jego żywotność i zapewnia bezpieczne użytkowanie. Należy pamiętać, że usunięcie skutków zawilgocenia nieruchomości jest możliwe tylko po prawidłowym rozpoznaniu przyczyny problemu. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane do stosowania w przypadku tarasów i przestrzeni otwartych, które są narażone na działanie wody.