zlocenie-galwaiczne
8 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega i w jakim celu stosuje się pozłacanie galwaniczne?

Galwanostegia, potocznie nazywana galwanizacją, to jedna z najpowszechniej wykorzystywanych metod nanoszenia powłok z metali na różnych materiałach, w tym innych metalach. Używa się jej między innymi do wykonywania złoceń. Na czym polega ten proces i jakie jest jego zastosowanie?

Jak powstaje powłoka galwaniczna?

Galwanizacja to proces wykorzystujący zjawiska elektrochemiczne, zachodzące w czasie przepływu prądu elektrycznego między elektrodami umieszczonymi w kąpieli galwanicznej. Jak wygląda taka procedura?

Zanim dany obiekt zostanie poddany galwanizacji, jego powierzchnia koniecznie musi zostać dokładnie oczyszczona i odtłuszczona – wyjaśnia przedstawiciel firmy Elbit, specjalizującej się w wykonywaniu złoceń metodą galwanizacji – Dopiero tak przygotowany przedmiot może zostać zanurzony w roztworze płynu elektrolitycznego, który zawiera jony metalu powłokowego, czyli w tym przypadku złota. Niedokładne oczyszczenie może spowodować, że powłoka galwaniczna nie zostanie stale złączona z podłożem i ulegnie uszkodzeniu. Roztwór z zanurzonym obiektem poddawany jest działaniu prądu stałego. Pod jego wpływem jony metalu powłokowego przemieszczają się w kierunku zanurzonego przedmiotu i przylegają do niego na stałe, tworząc powłokę o grubości od 0,1 do 10 nanometrów.

Jakie przedmioty mogą być złocone galwaniczne?

Złocenia galwaniczne wykonywane są na obiektach z miedzi, mosiądzu, stali, stali nierdzewnej, aluminium oraz srebra.

Zastosowanie złocenia galwanicznego

Złocenie galwaniczne wykorzystywane jest przede wszystkim w celach dekoracyjnych – przy jego pomocy pokrywa się warstwą złota obiekty takie jak antyki, dzieła sztuki czy produkty jubilerskie.

Złocona biżuteria bądź materiały dekoracyjne są dużo tańsze, niż produkty wyprodukowane w całości ze złota – mówi przedstawiciel firmy Elbit – ponadto zachowują pewne właściwości materiału podkładowego, na przykład niższą wagę. Złoto jest metalem o bardzo dużej masie, niektóre przedmioty wykonane z niego byłyby bardzo ciężkie i niepraktyczne w użytku. Dotyczy to np. przedmiotów ceremonialnych, wykorzystywanych w czasie obrzędów religijnych.

Złoto ma jednak dużo więcej zalet, niż tylko wygląd. Jest ono przede wszystkim niepodatne na korozję, odporne na działanie większości kwasów i nie reaguje z innymi pierwiastkami. Z tego powodu wykorzystywane jest do wykonywania powłok na elementach, które są w dużym stopniu narażone na działanie szkodliwych czynników, np. krawędzi obwodów drukowanych.