frezowanie-cnc
22 maja 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega frezowanie CNC?

Ze względu na rosnące wymagania klientów, potrzebę uzyskania optymalnych wyników w jak najkrótszym czasie pracy i podniesienie jej efektywności, metody obróbki materiałów ulegają stałemu unowocześnianiu, czego wynikiem są frezarki CNC sterowane za pomocą komputera i pozwalające na uzyskanie najwyższej jakości i precyzji, co przekłada się na niezwykle dokładne i dopracowane kształty oraz wymiary obrabianych powierzchni.

Frezowanie

Frezowanie, to oprócz toczenia, jeden z najbardziej popularnych sposobów obróbki skrawaniem. Polega on na wycinaniu z materiału zadanych kształtów za pomocą obracającego się narzędzia, czyli freza. W procesie tym obrabiany przedmiot (zazwyczaj jest to stal, drewno lub tworzywa sztuczne) umieszczony jest nieruchomo na podstawie, natomiast głowica frezarki wraz z wirującym frezem wykonuje ruchy w dwóch lub trzech wymiarach. Frezowanie stosowane jest do obróbki zarówno powierzchni płaskich, jak i poszczególnych części o różnych kształtach, np. kół zębatych i ma na celu doprowadzenie obrabianego tworzywa do konkretnego kształtu, a także wykończenie lub ozdobienie danej powierzchni. Obróbka skrawaniem znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Ze względu na konieczność manualnej obsługi maszyny – ręcznego umieszczania w niej elementów i odpowiedniego nastawiania, a co za tym idzie – wydłużonym czasem pracy i niemożnością uzyskania najwyższej precyzji, frezarki te zaczęły być zastępowane bardziej nowoczesną technologią, czyli frezarkami CNC, całkowicie kontrolowanymi przez komputer.

Na czym polega frezowanie CNC?

Nowoczesne frezarki CNC (Computerized Numerical Control) wyposażone są w specjalny mikrokomputer, który umożliwia niezwykle precyzyjną, dokładną i, co ważne, szybką pracę, pozwalającą na uzyskanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów z uwzględnieniem wszystkich najdrobniejszych szczegółów. Obróbka danego tworzywa następuje na podstawie projektu wykonanego za pomocą komputera, który może zostać zaprogramowany w dowolny sposób. 

Frezarki CNC są niezastąpione przy produkcji seryjnej, ze względu na możliwość zastosowania ciągłego, powtarzalnego procesu odbywającego się zgodnie z zaplanowanymi zaleceniami, co pozwala na produkcję przedmiotów o identycznych parametrach – informuje nasz rozmówca reprezentujący agencję reklamową GKR Group, oferującą między innymi usługi z zakresu frezowania CNC.

Ponadto, frezarki CNC posiadają możliwość automatycznego zmieniania narzędzi, które muszą być dopasowane do danego materiału, a ryzyko błędu właściwie tu nie występuje. Należy dodać, iż zastosowanie technologii komputerowej znacznie przyczynia się do zminimalizowania kosztów oraz skrócenia czasu pracy, umożliwia zaś osiągnięcie efektów, które byłyby niemożliwe do zrealizowania przy pomocy frezarki manualnej.