feminizacja nasion konopii marihuana
20 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Na czym polega feminizacja nasion konopi?

Hodowcy niefeminizowanych nasion konopi zwracają uwagę, że jest to uprawa mniej opłacalna – nie tylko wymaga poświęcenia więcej ilości czasu i miejsca, ale jest również bardziej kosztowna. Wyjaśniają również, że z ich punktu widzenia, męskie rośliny nie są potrzebne. Wynika to z faktu, że tylko ich feminizowane wersje pozwalają uzyskać pąki żywiczne. Czym dokładnie jest feminizacja nasion konopi? W jakim celu się ją przeprowadza? Sprawdź.

Feminizacja nasion konopi – czym jest?

Feminizowane nasiona konopi dostarczają wyłącznie żeńskie rośliny. Wpływ na ich płeć, tj. fakt czy nasiona będą żeńskie, czy męskie, mają chromosomy płciowe X lub Y. W przypadku marihuany mającej dwa chromosomy X istnieje 99% prawdopodobieństwa, że będzie ona gatunku feminizowanego. Regularnie dostępne gatunki zawierające chromosomy X i Y cechuje tendencja do wykształcania większej ilości roślin męskich niż żeńskich. Sam proces feminizacji wiąże się z nakłonieniem konopi do wytworzenia pyłku męskiego. Sytuacja ta pozwala wykluczyć chromosomy męskie podczas całego procesu hodowli.

– Obecnie stosowane procedury feminizacji nasion dają niemalże stuprocentową gwarancję, że wszystkie wydane przez roślinę nasiona będą żeńskie

– wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego PanPestka.pl. Efekt ten można uzyskać poprzez odpowiednie łączenie roślin i włączenie metod zewnętrznych związanych z manipulowaniem genotypu. Tak powstałe nasiona pozwalają uzyskać zadowalający wzrost i plony, również podczas hodowania w trudnych warunkach.

W jakim celu przeprowadza się feminizację?

Marihuana jest rośliną rozdzielnopłciową, stąd też uzyskanie urodzajnej uprawy wymaga przeprowadzania feminizacji. Główny celem omawianego procesu jest doprowadzenie tylko do rozwoju gatunków żeńskich, które produkują pąki żywiczne. To właśnie z nich produkuje się marihuanę. Ich przeciwieństwem są rośliny męskie, które służą jedynie do zapylania. Co więcej, proces ten gwarantuje, że plantacja rozwinie się z powodzeniem i będzie regularnie powiększać. Warto dodać, że nasiona feminizowane cechuje lepszy smak, aromat i skuteczniejsze działanie.

Wśród ciekawostek warto podkreślić, że tego typu rośliny mogą rozmnażać się w każdych warunkach. Co więcej, pomimo braku światła mogą zmienić swoja płeć i dostosowywać się do warunków, w jakich żyją. Ku zaskoczeniu wielu, żeńskie osobniki wytwarzają pyłek, którym mogą zapłodnić własne słupki i przetrwać. Technologia feminizacji stale się rozwija, a to w konsekwencji doprowadza do uzyskania zdrowych i bezpiecznych nasion, które są wykorzystywane w celach kolekcjonerskich.