chemiczna dezynfekcja
8 czerwca 2020

Kategoria:
Inne

Na czym polega dezynfekcja chemiczna?

Dezynfekcja to bardzo ważny proces nie tylko w szpitalach i przychodniach lekarskich. Można również zdecydować się na dezynfekcję domu lub auta. Dookoła występują liczne bakterie, grzyby, wirusy oraz inne drobnoustroje. Jeżeli są szkodliwe dla zdrowia warto je skutecznie usunąć. W tym celu można skorzystać z dezynfekcji chemicznej. Wyjaśniamy, czym jest i jakie są zasady jej działania?

Co jest wykorzystywane podczas dezynfekcji chemicznej?

Dezynfekcja chemiczna ma na celu usunięcie bakterii oraz wirusów i drobnoustrojów w danym pomieszczeniu lub z konkretnego przedmiotu. Należy jednak mieć na uwadze, że dezynfekcja nie usuwa wszystkich bakterii, ponieważ mogą pozostać ich formy przetrwalnikowe.

O to, na czym polega dezynfekcja chemiczna zapytaliśmy specjalistę z DSTechnik:

Do dezynfekcji chemicznej używa się różnorodnych substancji o odmiennym stężeniu. W zależności od tego, jaki rodzaj drobnoustrojów znajduje się w odkażanym pomieszczeniu, specjalista wybierze odpowiednią substancję do przeprowadzenia dezynfekcji.

Do dezynfekcji chemicznej używa się przede wszystkim substancji, takich jak alkohole, które mają silne właściwości bakteriobójcze, fenole, aldehydy i kwasy organiczne. Ponadto wykorzystuje się również związki metali ciężkich, chlorowce,utleniacze i związki azotu. Wszystkie te substancje mają silne działanie, dlatego należy być bardzo ostrożnym podczas dezynfekcji.

Jak przebiega dezynfekcja chemiczna?

Dezynfekcja chemiczna jest bardzo prosta, jednak ze względu na silne działanie środków chemicznych musi być przeprowadzana przez specjalistów. Przed rozpoczęciem dezynfekcji należy sprawdzić, z jakimi drobnoustrojami mamy do czynienia.

Następnie wybiera się odpowiedni środek chemiczny oraz jego stężenie. Jeżeli dezynfekcja odbywa się w pomieszczeniu należy zwrócić uwagę na przedmioty, które się w nim znajdują, ponieważ substancje chemiczne mogą uszkodzić niektóre powierzchnie.

Z tego powodu warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy, która zabezpieczy obszar dezynfekcji oraz dobierze odpowiedni środek dezynfekujący. Dezynfekcja najczęściej odbywa się poprzez rozpylenie środka w pomieszczeniu.

Kto może skorzystać z dezynfekcji chemicznej?

Z dezynfekcji chemicznej może skorzystać każdy, kto zdecyduje się na odkażenie domu, samochodu lub powierzchni biurowej. Dezynfekcja może być przeprowadzona w przypadku uzasadnionych sytuacji, na przykład powstania grzyba lub prewencyjnie.

Najczęściej poza szpitalami i przychodniami, dezynfekcję chemiczną przeprowadza się w lokalach gastronomicznych, halach przemysłowych i magazynowych lub hotelach. Można również zdecydować się na dezynfekcję klimatyzacji, w której często gromadzą się bakterie.