ciecie-stali
19 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Na czym polega cięcie stali?

Stal to zdecydowanie jeden z najważniejszym surowców wykorzystywanych w przemyśle. Wykonuje się z niego niezliczoną ilość elementów konstrukcyjnych oraz części maszyn. Jednym z etapów obróbki takich elementów, służącym nadaniu im określonych wymiarów oraz kształtu, jest cięcie. Dzisiejsza technologia dostarcza wielu różnych metod cięcia, a jedna z nich bazuje na wykorzystaniu piły taśmowej. Na czym polega cały ten proces?

Jak działa piła taśmowa?

Piła taśmowa, nazywana również pilarką taśmową lub piłą wstęgową, to urządzenie mechaniczne, wyposażona najczęściej w napęd elektryczny lub spalinowy, służące do cięcia materiałów przy pomocy ząbkowanej, metalowej wstęgi. Wstęga ta ma kształt pętli, zamontowanej na obracających się współbieżnie z dużą prędkością kołach. Zazwyczaj pilarki wyposażone są w dwa koła, jednak niektóre modele mają ich trzy lub cztery. Taśma tnąca posiada bardzo wąskie ostrze – dzięki temu może być użyta przy bardzo precyzyjnych cięciach do określonego wymiaru, jak również przy cięciu skomplikowanych, nieregularnych wzorów. Proces cięcia w wielu przypadkach jest zautomatyzowany, co oznacza, że nie ma potrzeby manualnej obsługi urządzenia i przesuwania ciętego materiału pod ostrzem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej powtarzalności całego procesu, przyspieszenie produkcji i zredukowanie ryzyka nieszczęśliwych wypadków przy pracy.

Na czym polega cięcie metali?

Skutecznie cięcie stali zależy od kilku parametrów pracy pilarki.

Najważniejsze z nich to prędkość obrotu piły oraz prędkość przesuwania się ciętego materiału – mówi przedstawiciel firmy MTM Stal – Stosunek obu tych czynników powinien być odpowiednio wyważony i dostosowany do charakterystyki metalu, który właśnie tniemy. Przykładowo jeśli podczas cięcia twardej stali ustawiony zostanie zbyt szybki posuw materiału, narażamy piłę na nadmierne obciążenie. To z kolei może prowadzić do przyspieszonego zużycia i uszkodzenia w wyniku nadmiernego wzrostu temperatury. A zatem, mimo, że większość pracy wykonywana jest automatycznie, należy bardzo uważnie zaprogramować piłę.

Zalety cięcia piłą taśmową

Cięcie stali piłą taśmową ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo precyzyjne, dzięki czemu możemy uzyskać gotowe do dalszych prac produkty o ściśle określonych parametrach – nie ma potrzeby późniejszej obróbki. Ponadto pilarki taśmowe są bardzo wydajne i są w stanie ciąć pręty stalowe o grubości dochodzącej do nawet kilkuset milimetrów. Przy tym wszystkim cięcie tą metodą jest stosunkowo tanie.