cięcie laserem
24 września 2021

Kategoria:
Inne

Na czym polega cięcie laserem i jakie daje możliwości?

Spośród różnych metod obróbki materiałów – zarówno tworzyw sztucznych, jak i naturalnych – cięcie lasem jest nierzadko szczególnie wyróżniane. Wynika to przede wszystkim z absolutnej nowoczesności tej metody, a także możliwości, które daje. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na czym dokładnie polega cięcie laserem i dlaczego jest tak powszechnie stosowane.

Jaki czynnik tnący jest wykorzystywany podczas cięcia laserowego i jakie są metody cięcia laserem?

Choć metoda obróbki w postaci cięcia laserowego jest zapewne wszystkim znana, większość osób jedynie o niej słyszała, nie wiedząc jednocześnie, na czym dokładnie polega. Byście mogli Państwo dowiedzieć się, jakie możliwości daje ta metoda, na sam początek powinniście zrozumieć dokładne działanie lasera. Kluczowe jest przede wszystkim to, by zyskać wiedzę na temat czynnika tnącego, który jest wykorzystywany w trakcie cięcia laserowego, a także trzech metod stosowanych w celu wykonania idealnego cięcia.

Cięcie laserowe, wykonywane między innymi przez przedsiębiorstwo PlexArt – Tworzywa Sztuczne, to nowoczesna metoda obróbki, która, co ciekawe, ma podobne parametry wymiarowe, co standardowa obróbka mechaniczna. Kwestią, która wyróżnia tę metodę, jest rodzaj stosowanego czynnika tnącego – to właśnie on czyni cięcie laserowe wyjątkowym i pozwala na osiągnięcie maksymalnie zadowalających efektów cięcia.

Cięcie laserem polega na punktowym oddziaływaniu na obrabiany materiał wysokoenergetycznym tnącym strumieniem. Jest to możliwe dzięki użyciu czynnika tnącego w postaci gorącego promienia lasera oraz gazu technicznego cechującego się dużą czystością. Takie cięcie może być przeprowadzane na trzy sposoby – w zależności od tego, z wykorzystaniem jakiego urządzenia ma być dokonywana obróbka (głównie od tego, jaka jest jego moc). Możliwe jest zastosowanie: topnienia, sublimacji i wypalania.

Z czego wynika popularność cięcia laserowego, czyli co można osiągnąć, korzystając z tej metody obróbki?

Nie bez powodu cięcie laserem jest powszechnie wykorzystywane i przydaje się w wielu zakładach produkcyjnych. Zastosowanie wiązki laserowej pozwala na uzyskanie precyzyjnego cięcia. Efektem procesów produkcyjnych, podczas których stosuje się tę metodę obróbki, jest stworzenie identycznych wyrobów – na co nie pozwalają tradycyjne metody cięcia. Cięcie laserowe cenione jest też za to, że gwarantuje zrealizowanie zaplanowanych prac w bardzo krótkim czasie. Jest to szczególnie ważne dla tych przedsiębiorstw, które specjalizują się w masowej produkcji.

Laser przydaje się przede wszystkim do cięcia plexi i sklejki. Na przykład wspomniane wcześniej przedsiębiorstwo Plexart wykorzystuje maszynę o mocy tuby 160 i polu roboczym 1600 x 1180 mm, dzięki czemu ma możliwość cięcia plexi o grubości maksymalnie 10 mm oraz sklejki, której grubość wynosi maksymalnie 6 mm. Taka maszyna może oczywiście wykonywać cięcia na materiałach o większej grubości, natomiast przekładałoby się to na stosunkowo słabą jakość cięcia.