naprawa-rurociagow
17 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega bezwykopowa naprawa rurociągów?
5 (100%) / 2 głosów

Na czym polega bezwykopowa naprawa rurociągów?

Renowacja rurociągów nie musi wiązać się z wysokimi kosztami i czasochłonnymi robotami ziemnymi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod napraw bezwykopowych, rury kanalizacyjne mogą zyskać pierwotną szczelność, wytrzymałość i odporność chemiczną w krótkim czasie. Czym charakteryzuje się dany proces i jakie są jego rodzaje? Zapraszamy do przeczytania.

W jakich sytuacjach przydatna jest bezwykopowa naprawa rurociągów?

Bezwykopowa naprawa rurociągów wykonywana przy pomocy nowoczesnych i bezinwazyjnych środków posiada szereg zalet. Dzięki niej możliwe jest zachowanie ciągłości ruchu ulicznego i torowego, a do wykonania nowych przewodów wykorzystywana jest istniejąca już infrastruktura. Rozwiązanie to wiąże się również z minimalizacją kosztów i robót ziemnych. Cały proces ma bardzo ograniczony wpływ na środowisko naturalne. Bezwykopową naprawę rurociągów przeprowadza się na kilka zróżnicowanych sposobów, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Renowacja punktowa

Naprawa punktowa przy użyciu pakera jest bardzo prosta, szybka i tania. Idealnie sprawdza się w przypadku jedynie miejscowego uszkodzenia rury kanalizacyjnej, której całość jest w dobrym stanie. Metoda ta polega na naprawie zniszczonego punktu poprzez zaklejenie go specjalną żywicą. Więcej informacji na jej temat możemy uzyskać na stronie internetowej firmy TECH-KAN.

Renowacja liniowa

Metoda renowacji liniowej odbywa się poprzez wykonanie rękawa z filcu technicznego z folią ochronną, nasączonego żywicą epoksydową i umiejscowienie go w kanalizacji za pomocą inwersji. Do wykonania tego procesu budowane są specjalne wieże, dzięki którym wykorzystywane jest ciśnienie statyczne wody w celu rozłożenia się filcu. W dalszej kolejności następuje podniesienie temperatury wody, co pozwala na utwardzenie żywicy. Cały proces zazwyczaj kończony jest poprzez zamontowanie kapeluszy umożliwiających zamknięcie wód infiltracyjnych pomiędzy rękawem, a głównym kanałem.

Naprawa przyłączy kanalizacyjnych

Naprawa przyłączy kanalizacyjnych opiera się na wykorzystaniu tzw. kapelusza wykonanego z maty szklanej wykazującej właściwości wzmacniające oraz filcu przemysłowego. Kształtki kapeluszowe nasączane są żywicami poliuretanowymi, mineralnymi i silikatowo-krzemianowymi. W celu osiągnięcia szczelnego połączenia kanału głównego z przykanalikiem, w miejscu uszkodzenia wprasowuje się kapelusz pod ciśnieniem wynoszącym do 2,5 bar.

Renowacja studni kanalizacyjnych

Studnie betonowe wymagają renowacji w przypadku wystąpienia korozji, różnorakich ubytków lub uszkodzeń. W tym celu należy przygotować podłoże do renowacji poprzez dokładne czyszczenie pod wysokim ciśnieniem. Na twardą, oczyszczoną betonową powierzchnię nakładane są siarczanoodporne zaprawy tynkarskie przy pomocy automatycznego rozrzutnika. Końcowy etap polega na nagraniu płyty DVD w celu inspekcji powykonawczej.