Dzieci w żłobku
11 kwietnia 2022

Kategoria:
Inne

Na co zwrócić uwagę, wybierając żłobek dla dziecka?

Większość rodziców, którzy decydują się wrócić do zawodowych zajęć, oddaje swoje dziecko na kilka godzin, codziennie, do żłobka. Jest to miejsce, w którym maluch spędzi dużo czasu, dlatego nie powinno zostać wybrane losowo, bez zastanowienia się, Jak wybrać dobry żłobek dla swojej pociechy? Czym należy się kierować przy wyborze?

Miły i pomocny personel

Na atmosferę, jaka panuje w żłobku, wpływa jego personel (kierownik, sprzątaczki, kucharki) oraz opiekunki. Dyrektor odpowiada za podejście do rodziców, organizację zajęć w placówce, menu (zatwierdza jadłospis), a także wyposażenie placówki (decyduje o zakupie zabawek, wyposażeniu ogródka i placu zabaw). Kierownik jest wizytówką żłobka, dlatego powinien łączyć w sobie profesjonalizm z troskliwym podejściem do małych wychowanków. To on rozwiewa wszelkie wątpliwości rodziców.

Dobra, pomocna i życzliwa opiekunka jest na wagę złota. Rodzice powinni zwrócić uwagę na to, jak poszczególne opiekunki zachowują się w obecności dzieci – jeśli zbyt często podnoszą głos, nie pomagają najmłodszym, nie wykazują życzliwości, nie szukają kontaktu z maluchami i nie obserwują z zaciekawieniem ich zabawy, lepiej zrezygnować z takiej placówki. Mogą one wpłynąć negatywnie na rozwój i samopoczucie dziecka. Żłobek powinien być miejscem zabawy, przyjemności i odpoczynku.

Panie sprzątające w placówce również powinny wykazywać życzliwość w stosunku do dzieci. To one sprzątają sale, łazienki, ogródek i zaplecze kuchenne – dziecko może mieć z nimi często kontakt, nawet mimochodem.

Centrum Cogito jest organizacją edukacyjną, w skład której wchodzi kilka placówek dla najmłodszych (Żłobek Łąka, Żłobek Strumień i integracyjny żłobek Sosnowiec). Misją owej organizacji jest pomoc w rozwoju motorycznym, emocjonalnym, społecznym i intelektualnym małych dzieci.

Warunki w lokalu

Żłobek powinien być dostosowany do potrzeb dzieci. Niczym dziwnym są kolorowe ściany, ozdobione ciekawymi wzorami, zwierzątkami i postaciami z bajek. Placówka musi być bezpieczna, przestronna, dobrze zlokalizowana. Wskazana jest obecność ogródka i placu zabaw.

Żłobek o małym metrażu nie wróży dobrze przyszłej zabawie dzieci. Ścisk nie wpływa na ich komfort. Dzieci powinny mieć wystarczająco dużo miejsca do grupowej i indywidualnej zabawy. Jeżeli placówka ma małą powierzchnię, nie powinna przyjmować dużo maluchów. Rodzice powinni zwrócić uwagę na stan i jakość zabawek. Duże znaczenie ma też lokalizacja placówki – to zwykle determinujący czynnik wyboru. Najlepiej, żeby żłobek znajdował się blisko domu lub miejsca pracy jednego, lub dwójki rodziców.