dostawcy produktow bhp
16 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę artykułów BHP?

Przepisy BHP to jedne z najbardziej istotnych zagadnień, o których mówi Kodeks Pracy. To one albowiem chronią pracowników zatrudnionych w firmie przed wypadkiem czy chorobą zawodową wynikłą z nieodpowiednio wykonywanych obowiązków. Zasady BHP wskazują, jakie środki zaradcze stosować oraz w jaki sposób pracodawca powinien zapewnić właściwe warunki pracy, tak aby nikt nie był narażony na niebezpieczeństwo.

Profesjonalny dostawca artykułów BHP

W celu przestrzegania ustalonych przepisów konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie artykuły BHP. Dostarczają nam ich profesjonalni dostawcy, spośród których należy wybrać przedsiębiorstwo posiadające takie produkty w swojej ofercie. Nie może to jednak pierwszy lepszy zakład, ale firma faktycznie znająca się na zasadach bezpieczeństwa, a najlepiej świadcząca usługi z niniejszego zakresu. Wówczas mamy pewność, że zaoferuje nam asortyment faktycznie sprawdzony i bezpieczny, a nawet udzieli niezbędnych rad, które bezpieczeństwo w danej placówce mogą poprawić. Ważny jest także szeroki wybór asortymentu, pozwalający wybrać produkty odpowiednie dla branży, w jakiej działamy.

Jakie artykuły BHP mogą być konieczne?

Fachowe przedsiębiorstwa zaopatrujące firmy w artykuły BHP powinny – tak jak wspomniano – gwarantować bogaty asortyment, począwszy od koniecznych w zakładach apteczek, przez odzież ochronną, chemię, aż po sprzęt przeciwpożarowy oraz znaki i tablice informacyjne. Apteczki muszą zawierać pełen pakiet środków niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy, odzież ochronna zaś musi spełniać wysokie normy jakości i być odporna na trudne warunki pracy. Pracownicy bowiem mogą pracować z chemikaliami czy być narażeni na upadek przedmiotów z dużych wysokości, a wówczas konieczne jest dodatkowe wzmocnienie noszonego obuwia. Nie obejdzie się także bez rękawic, maseczek, kasków, okularów ochronnych oraz ochronników na uszy, chroniących przed zbyt wysokim natężeniem hałasów. Jeśli zaś chodzi o sprzęt przeciwpożarowy, tutaj wymagane są przede wszystkim prawidłowo działające gaśnice, które mogą zabezpieczyć zakład przed szybkim rozprzestrzenieniem się pożaru. W każdym zakładzie ponadto powinny znajdować się znaki informujące np. o przejściach ewakuacyjnych, które u takich dostawców powinniśmy bez problemu zakupić.

Szkolenia BHP dla pracowników

Nie wystarczy zaopatrzyć zakład w stosowne artykuły BHP, należy jeszcze przekazać im wiedzę, która tych przedmiotów pozwoli im użyć – mówi nasz specjalista z firmy Firewall. Szkolenia muszą być dostosowane do wykonywanych zadań oraz obejmowanych stanowisk, tak aby ustalić ich należyty program i przekazać uczestnikom wiedzę, która będzie im faktycznie potrzebna.

Czy firmy są sprawdzane pod kątem przestrzegania zasad BHP?

Należy wiedzieć, że przestrzeganie zasad BHP jest wymogiem nakładanym przez prawo, dlatego fakt stosowania się do nich może być sprawdzany przez specjalnie przygotowanych do tego inspektorów. Dlatego jak najwcześniej trzeba podjąć odpowiednie działania, aby nie dopuścić do negatywnej oceny oraz – co najważniejsze – wypadków w naszej firmie.