dom seniora
4 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Na co zwrócić uwagę, wybierając dom seniora?

Życie często wymaga trudnych decyzji. Jedną z nich jest umieszczenie bliskich nam osób w domu opieki. Składa się na to wiele czynników, ale jeżeli jesteśmy już zdecydowani, warto uzyskać jak najwięcej informacji o danym ośrodku. Co należy wiedzieć przed wyborem? Jakie są wymagania stawiane przed domami seniora? Poniżej kilka niezbędnych informacji.

Najważniejszym czynnikiem jest atmosfera

Przed świadomym wyborem domu opieki, w którym chcemy umieścić starszą osobę, należy wybrać się do ośrodka osobiście. Zwykle pierwsze wrażenie decyduje, czy pozostawilibyśmy tutaj członka swojej rodziny. Warto zwrócić uwagę na czystość i zapach, jaki panuje wewnątrz, zajrzeć do pokojów i zobaczyć, ile osób w nich przebywa oraz czy posiadają toaletę. Można również przy okazji porozmawiać z osobami przebywającymi tam dłuższy czas i zapytać, jakie wrażenie wywiera na nich ośrodek, czy personel jest pomocny oraz czy niczego im nie brakuje. Otrzymamy wówczas cenne informacje zarówno dla nas, jak i dla osoby, którą zamierzamy umieścić w domu seniora.

Bez pozwolenia na działalność ani rusz

Atmosfera w domu opieki jest najważniejszym czynnikiem, ale warto zadbać także o kwestie bardziej przyziemne – dowiedzieć się, czy w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, dom nie wypowie umowy lub nie zażąda dodatkowych opłat, czy ośrodek ma zezwolenie wojewody na jego prowadzenie, czy personel jest odpowiednio wykwalifikowany, jaki jest stan techniczny budynku oraz jakość posiłków w nim podawanych – uważa dyrektor „Domu nad Doliną” – prywatnego Domu Opieki oraz Domu Pomocy Społecznej w Dywitach.

Warto wypytać starszą osobę o indywidualne preferencje

Powinniśmy wziąć również pod uwagę charakter osoby, która ma zamieszkać w domu seniora. Ważne jest, czy lubi większy pensjonat, czy rodzinny dom opieki. Woli spędzać czas według planu, czy mieć pełną swobodą w porach wyjścia na spacer lub odwiedzin znajomych. Według tych wszystkich informacji należy wybrać odpowiedni ośrodek, ale należy pamiętać, aby przez początkowy okres często odwiedzać naszego bliskiego, słuchać jego opinii oraz obserwować otoczenie. Każda placówka posiada organ założycielski, w którym możemy zgłosić skargę lub zażalenie, jednakże przy dokładnym sprawdzeniu wszystkich ważnych elementów, nie będziemy mieli problemów z danym ośrodkiem i jego działalnością.