wozek widlowy
1 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Na co zwrócić uwagę, kupując używany wózek widłowy?

Wózek widłowy znacznie ułatwia pracę w firmach, w których konieczne jest przewożenie ciężkich ładunków z miejsca na miejsce, na przykład w składach i magazynach. To inwestycja, która zwróci nam się po stosunkowo krótkim czasie, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na zatrudnianie dodatkowych pracowników. W niektórych przypadkach jest wręcz niezbędna. Jak wybrać używany wózek widłowy i czym kierować się przy zakupie?

Wózek jak auto

Zakup wózka widłowego możemy porównać do zakupu samochodu. Przy wyborze wózka należy kierować się innymi parametrami. Powinno zależeć nam na funkcjonalności, a więc określonych parametrach, takich jak udźwig i wysokość, na jaką możemy podnosić ładunek. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na możliwości wózka, określamy jaki udźwig nas interesuje. Zwracamy uwagę na wiek i rok produkcji wózka. W dalszej kolejności interesuje nas ilość motogodzin oraz historia użytkowania. Zwracamy też uwagę na stan ogólny, a więc czy wózek jest w dobrym stanie technicznymi oraz czy nie ma uszkodzeń mechanicznych. Drobne zadrapanie to nie problem, ale mocne wgniecenia powinny nas zaniepokoić.

Historia użytkowania

Wiek i ilość motogodzin to sprawa oczywista. Jeżeli chodzi o historię użytkowania, powinniśmy się dowiedzieć, gdzie wózek był wcześniej eksploatowany. Z pewnością w lepszym stanie będzie wózek, którego używano w zamkniętym i suchym magazynie, niż wózek eksploatowany w nadmorskim porcie czy w chłodni – mówi przedstawiciel firmy, która zajmuje się sprzedażą, wynajmem i serwisowaniem wózków widłowych, Inicjatywa Północno-Zachodnia „PW”.

Stan techniczny

Stan techniczny powinniśmy określić, dokonując przeglądu najważniejszych części oraz dokonując testu, jak maszyna pracuje. Sprawdzamy wózek podczas jazdy wykonując podstawowe manewry takie jak: skręcanie czy poruszanie wideł. Oglądając wózek, zwracamy uwagę na to, czy nie ma przecieków z hydrauliki bądź silnika. Przyglądamy się, w jakim stanie są widły, rolki i łańcuchy masztu. Interesuje nas także, w jakim stanie jest tylne zawieszenie wózka. Nie zapominamy o prozaicznej kwestii – stanie ogumienia i fotela operatora. Warto kupować wózek widłowy od profesjonalnego dystrybutora, który sprzedaje wózki z gwarancją i nie może pozwolić sobie na sprzedaż niesprawdzonego i niesprawnego sprzętu.