krzesła biurowe
2 lipca 2020

Kategoria:
Inne

Na co zwracać uwagę wybierając krzesło biurowe?

Żeby zwiększyć wydajność pracowników biurowych, należy przede wszystkim zapewnić im właściwe warunki pracy. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia biura oraz jednym z najbardziej istotnych akcesoriów, z których korzystają pracownicy, są odpowiednio dobrane krzesła biurowe. W artykule doradzamy, na co trzeba zwracać uwagę wybierając odpowiednie krzesła biurowe. Przede wszystkim przedstawimy ich najważniejsze elementy konstrukcyjne, które będą decydowały o tym, czy na pewno będą się dobrze sprawdzały w biurze.

Jakie są podstawowe wymagania stawiane przed krzesłami do biurka?

Tak naprawdę istnieją jedynie dwa wymagania stawiane przed krzesłami biurowymi. Pierwszym jest to, żeby dobrze pasowały do innych elementów aranżacji biura, a drugim (zdecydowanie najważniejszym!), żeby były na pewno bardzo wygodne. Wybranie takich krzeseł, żeby dobrze pasowały do innych elementów aranżacji wnętrza i żeby stały się jego prawdziwą ozdobą wbrew pozorom może być jednak dużo łatwiejsze od wybrania takich mebli, które będą na pewno wygodne dla siedzących na nich osób. Dlatego też w naszym artykule skupimy się jednak przede wszystkim na tym, na co należy zwracać uwagę wybierając krzesła biurowe, które będą na pewno bardzo wygodne.

Najważniejsze elementy konstrukcyjne krzeseł biurowych

Wybranie wygodnych krzeseł biurowych jest jednym najważniejszych zasad ergonomii pracy w biurze. Siedząc na krześle przy biurku pracownikowi musi być przez cały czas bardzo wygodnie, krzesło musi mieć odpowiednią wysokość oparcia, wygodne siedzisko i podłokietniki oraz musi być wykonane z odpowiednich, „oddychających” materiałów. Tylko wtedy pracownik będzie mógł być odpowiednio wydajny, nie będzie się zbyt szybko męczył w pracy oraz nie zmniejszy się ryzyko, ze praca siedząca z czasem doprowadzi do tego, że po pewnym czasie zacznie odczuwać bóle kręgosłupa.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Meblant, jednego z najbardziej cenionych producentów i dystrybutorów różnego rodzaju mebli, także biurowych: Wybierając odpowiednie krzesła biurowe trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy ich elementy. Bardzo ważne jest to, jakie dane krzesło ma oparcie, tzn. jak jest ono wysokie i szerokie oraz z jakich jest wykonane materiałów, istotne jest również siedzisko, czyli m.in. jego głębokość i wygoda, oraz podłokietniki, które najważniejsze są podczas pracy przed komputerem. Taki podłokietnik musi po prostu zapewniać podparcie dla ramion, tak, żeby nie zwisały one w powietrzu.

Wybierajmy krzesła biurowe z możliwą regulacją wysokości czy stopnia odchylenia

Wybierając krzesła biurowe najlepiej jest kupić takie, które mają możliwość regulacji wysokości oparcia i podłokietników oraz kąta nachylenia oparcia. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że zakupione w dużej ilości krzesła biurowe nie dla każdego pracownika będą tak samo wygodne. Na szczęście obecnie możliwość dowolnej regulacji produkowanych i sprzedawanych krzeseł biurowych jest już standardem i jeżeli szukamy krzesła do biurka, to będzie nam ciężko znaleźć takie, które nie będzie takiej możliwości posiadało.

Jeżeli zależy nam na tym, żeby krzesła biurowe były na kółkach, co w wielu sytuacjach może być faktycznie bardzo wygodne, warto jest także sprawdzić to, czy wybrany model krzesła ma możliwość blokady kółek.