3 marca 2017

Kategoria:
Inne

Na co zwracać uwagę wybierając blat do stołu laboratoryjnego?

Poza specjalistycznym sprzętem, laboratoria nie mogą obyć się bez również wyspecjalizowanych mebli. Stoły laboratoryjne to z pewnością najważniejsze elementy wyposażenia każdej placówki tego typu. Od rodzaju zastosowanego blatu zależy zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo pracy w danym laboratorium. Oto kilka kwestii, które warto mieć na uwadze podczas wyboru stołów laboratoryjnych.

Rodzaj materiału

Blaty stołów laboratoryjnych mogą być wykonane z szerokiej gamy materiałów: ceramiki, granitu, żywicy epoksydowej, blachy nierdzewnej, płyt laminowanych czy płyt HPL. Każdy z tych materiałów różni się od pozostałych swoimi właściwościami i przeznaczeniem. Dla przykładu blaty ceramiczne posiadają bardzo wysoką odporność na działanie wysoko stężonych substancji chemicznych (kwasów, zasad, barwników, rozpuszczalników), są również odporne na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne (zarysowanie, ścieranie itp.), ponadto są niepalne i nienasiąkliwe. Z tego powodu będą idealnym wyborem do laboratoriów chemicznych. Z drugiej strony mamy blaty z blachy nierdzewnej, które są lekkie, odporne na wysokie temperatury i bardzo łatwe w utrzymaniu czystości – będą spisywać się w laboratoriach biologicznych, w których nie operuje się substancjami mogącymi narazić meble na uszkodzenie. Wybór materiału powinien zatem zależeć przede wszystkich od przyszłego zastosowania blatu.

Wymiary

Wybierając rozmiar blatu do stołu laboratoryjnego powinniśmy mieć na uwadze jego przyszłe zastosowanie oraz rozmiary pomieszczenia, w którym zostanie on postawiony. Zbyt duży stół może zajmować może uniemożliwiać swobodne poruszania się pracowników po laboratorium, z kolei zbyt mały nie będzie dawał dostatecznej ilości przestrzeni roboczej. W obu wypadkach wygoda korzystania z mebli zostanie znacznie obniżona, co – szczególnie w przypadku laboratoriów, w których wykorzystuje się substancje takie jak wysoko stężone roztwory kwasów czy silne rozpuszczalniki – może w znacznym stopniu wpływa również na bezpieczeństwo pracy.

Jakość wykonania

Wszystkie sprzęty na wyposażeniu laboratorium – niezależnie od ich funkcji – powinny być wykonane w sposób gwarantujący ich niezawodność. Dlatego warto wybierać meble produkowane przed firmy, takie jak DCD Habitat Lab – posiada one wieloletnie doświadczenie w produkcji mebli laboratoryjnych oraz wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty. Kupując meble z jej oferty mamy również pewność wysokiej jakości materiałów, gdyż 90% surowców używanych do produkcji jest wytwarzana na miejscu.