fotele-biurowe
6 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Na co zwracać uwagę kupując fotele biurowe?

Podstawą pracy w biurze jest fotel biurowy. To na nim bowiem pracownicy spędzają większość dnia. Oprócz estetyki, powinien cechować się funkcjonalnością oraz wygodą użytkowania. Długotrwała praca w pozycji siedzącej jest związana z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak bóle kręgosłupa, nadwaga, problemy z ciśnieniem oraz jelitami. Odpowiednio dobrany fotel biurowy pomoże je zminimalizować.

Ergonomia fotela biurowego to podstawa. Ona bowiem zapobiega przeciążeniu kręgosłupa oraz ogranicza uczucie zmęczenia i bólu, wynikające z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, przy zakupie fotela biurowego?

Solidność wykonania

Przy wyborze fotela biurowego, trzeba zacząć od podstaw – doradza specjalista z firmy meblarskiej STECKO MEBLE ze Szczecina, specjalizującej się w produkcji mebli biurowych  – czyli jakości materiałów, z którego jest wykonany. Jeśli tworzywa pochodzą z Chin, nie warto zaprzątać sobie głowy  takim produktem. Bardzo często bowiem materiały te są nie tylko nietrwałe, ale wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

To samo dotyczy zastosowanych w krzesłach elementów metalowych oraz tapicerki. Pierwsze muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, abyśmy mieli pewność, że użyty do produkcji krzesła chrom nie jest toksyczny. Z kolei tapicerka musi być wytrzymała i odporna na ścieranie. W tym przypadku również potrzebny będzie odpowiedni atest, który powinien świadczyć o jej trudno zapalności. Wszystkie wyżej opisane elementy składają się na solidność wykonania fotela biurowego i są podstawowymi kryteriami, którymi powinniśmy kierować się przy jego wyborze. Ale nie jedynymi.

Zdrowie przede wszystkim

Na fotelu biurowym spędzamy co najmniej osiem godzin dziennie, dlatego drugim podstawowym kryterium wyboru powinien być jego wpływ na nasze zdrowie. Wygoda i dopasowanie do użytkownika będą podstawą. Jeśli nie jesteśmy pewni, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze fotela biurowego, zajrzyjmy do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zgodnie z nim, oparcie krzesła powinno posiadać regulację pochylenia 30 stopniu do tyłu i 5 stopni do przodu, co związane jest z zapewnieniem prawidłowego krążenia krwi w żyłach ud. Co ciekawe, możliwość pochylania siedziska do przodu znacznie zmniejsza ryzyko zakrzepicy żył. Dbajmy o nasz kręgosłup; sprawdźmy, czy krzesło posiada możliwość regulacji podparcia odcinka lędźwiowego.

Możliwość regulacji krzesła jest równie ważna, jeśli chodzi o wysuwanie siedziska. Głębokość siedzenia powinna być bowiem dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowania. Regulowane podłokietniki to kolejny niezbędny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Nie tylko zapewni on odpowiednie ułożenie kręgosłupa, lecz również, wyregulowany i dostosowany do wysokości biurka sprawi, że blat biurka nie będzie się uszkadzał.

Na koniec zwróćmy uwagę na estetykę. Kolor oraz styl fotela biurowego powinien odpowiadać całości estetyki biura i dobrze komponować się z jego przestrzenią.